Computex: AMD linii Z - pierwszy procesor tej firmy dla tabletów

AMD zaprezentował na targach Computex swój pierwszy energooszczędny procesor przeznaczony dla tabletów. Układy linii Z oparte są na architekturze Fusion, dzięki nim tablety mają oferować użytkownikom możliwości porónywalne z komputerami PC.

Firma AMD była ostatnio krytykowana za zwlekanie z wprowadzeniem do swojej oferty procesorów dla tabletów. Rodziło to nawet spekulacje, że AMD zamiast opracować własne rozwiązanie, po prostu kupi licencję od firmy ARM.

Pierwszy pokazany przez AMD procesor linii Z (Z-01) ma dwa rdzenie taktowane zegarem 1 GHz i pobiera mniej niż 6 W mocy. W skład układu (produkowanego w technologii 40 nanometrów) wchodzi procesor grafiki wspierający technologię DirectX 11 (Microsoft). Tablety z procesorami linii Z mogą odtwarzać pliki wideo z rozdzielczością HD.

Zobacz również:

  • Apple, Nvidia i AMD zmniejszają zamówienia w TSMC. Czy to oznaka recesji?
  • Intel zmienia specyfikację techniczną układów graficznych ARC A380
  • iPad jako komputer - czy to użyteczne narzędzie dla biznesu?

Swój pierwszy tablet oparty na procesorze Z zademonstrowała na targach firma MSI. WindPad 110W pracuje pod Windows 7, ma 2 GB pamięci RAM oraz napęd SSD (Solid-State Drive) o pojemności do 64 GB. Urządzenie waży 850 gramów i może pracować bez konieczności doładowywania baterii przez 6 godzin.

Procesory linii Z zostały zaprojektowane specjalnie do pracy pod kontrolą systemu operacyjnego Windows. System operacyjny Android dostępny jest w nich jako nakładka na Windows 7. Acer pokazał na targach tablet z procesorem Z, który można było łatwo przełączać między systemami Windows 7 i Android.

Computex: AMD linii Z - pierwszy procesor tej firmy dla tabletów

HP Slate 500

Większość tabletów klasy konsumenckiej prezentowanych na targach pracuje pod kontrolą systemu Android. System Windows 7 jest natomiast stosowany w tabletach przeznaczonych do zastosowań biznesowych. Przykładem może tu być najnowszy tablet biznesowy firmy HP, noszący nazwę Slate 500.

AMD zapowiada, że na początku 2012 r. wprowadzi na rynek kolejne energooszczędne procesory oznaczone kodowymi nazwami Wichita i Krishna. Będą one produkowane w technologii 28 nanometrów i będą zawierać do czterech rdzeni obliczeniowych.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200