Computex 2018 - nowości firmy AMD

Firma AMD zademonstrował wczoraj w Tajwanie na targach Computex 2018 szereg nowych rozwiązań, które można podzielić na trzy grupy. W pierwszej znajdują się układy przeznaczone na rynek konsumencki, w drugie akceleratory grafiki, a w trzeciej układy do instalowania w serwerach.

W pierwszej grupie (segment rynku kryjący się za skrótem HEDT; High-End Desktop; desktopy z najwyższej półki) uwagę zwraca druga generacja procesorów AMD Ryzen Threadripper. Są to układy produkowane przy użyciu technologii 12 nm, w których AMD instaluje do 32 rdzeni obliczeniowych, co oznacza iż procesor może obsługiwać jednocześnie 64 wątki. Firma zapowiada, że układy te pojawia się oficjalnie w jej ofercie w trzecim kwartale tego roku.

Jeśli chodzi o akceleratory grafiki, to AMD pokazał po raz pierwszy publicznie układ Radeon Vega bazujący na 7-nanometrowym procesie technologicznym. Produkt został zaprojektowany z myślą o silnych stacjach graficznych oraz centrach danych (serwery).

Zobacz również:

Jak wiadomo, flagowym układem serwerowym firmy AMD jest obecnie EPYC i to jemu poświęciła ona na targach Computex 2018 bardzo dużo czasu starając się przekonać producentów serwerów do tego, że warto w niego zainwestować.

Procesor ten znajdziemy obecnie w serwerach produkowanych przez uznanych dostawców tego rodzaju systemów obliczeniowych, wśród których znajdują się takie tuzy, jak Cisco (serwery UCS) czy HPE (serwer ProLiant DL325 Gen10).

AMD poinformował też, że trwają intensywne prace nad kolejną generacją tych procesorów, którym nadano kodową nazwę Rome. Są to układy wytwarzane przy użyciu technologii 7 nm. Są one obecnie testowane i jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, to ich premiera będzie mieć miejsce na początku 2019 roku.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200