Computex 2006: Sapphire - nie będzie kart z chłodzeniem ciekłym metalem są za to z HDMI

Rok temu informowaliśmy Was o ciekawych prototypowych kartach Sapphire'a, który jako pierwszy producent na świecie wykorzystał ciekły metal do chłodzenia procesorów graficznych. Niestety takich kart już nie będzie, będą za to nowe modele z HDMI.

Odwiedzając firmę Sapphire podczas targów Computex 2006 liczyliśmy na to, że zobaczymy szereg nowości. Okazało się, że jedyną nowością pokazywaną był ciekawy model Radeon X1600 PRO wyposażony w wyjście cyfrowe audio-wideo HDMI (standard 1.1, który pozwala na przesyłanie jednym kablem obrazu i dźwięku wielokanałowego). W stosunku do prototypu pokazanego na targach CeBIT 2006 (informowaliśmy Was o nim tutaj ) firma dokonała kilku zmian. Po pierwsze zmieniono układ chłodzenia na cichszy (choć niestety nadal jest aktywny), dodano także wyjście cyfrowe optyczne audio, którym sygnał można wyprowadzić do zewnętrznego dekodera DD czy DTS w amplitunerze czy procesorze kinowym. Cyfrowe wyjście HDMI obsługuje system zabezpieczeń przed kopiowaniem HDCP. Karta ma niski profil, co sprawia, że będzie pasowała do większości nawet niewielkich komputerów. Za kilka tygodni do sprzedaży wejdzie wersja PCI Express, natomiast nieco później Sapphire rozpocznie sprzedaż modeli AGP. Niestety nie będzie wersji z cyfrowym wyjściem wideo DVI oraz HDMI. Jedno ze złączy będzie tylko analogowe. Miłą informacją jest cena - ma być wyższa w stosunku do standardowych modeli X1600 PRO o ok 10-15 USD.

Computex 2006: Sapphire - nie będzie kart z chłodzeniem ciekłym metalem są za to z HDMI

Radeon X1600 PRO wyposażony w cyfrowe wyjście wideo HDMI

Bez chłodzenia metalem

Pamiętacie karty Sapphire'a gdzie chłodzenie powierzono instalacji z ciekłym metalem ? Niestety pokazany wtedy prototyp karty był pierwszym i ostatnim jaki opracował Sapphire. Winę za tak stan rzeczy ponosi ponoć właściciel patentu na chłodzenie metalem, firma nanoCoolers. Zrezygnowała ona ze współpracy z producentem kart graficznych na rzecz dużo bardziej lukratywnego kontraktu z firmą General Electric. Swoimi "metalowymi" chłodziarkami będzie teraz odprowadzać ciepło z układów klimatyzacji i innych przemysłowych instalacji.

Zobacz również:

  • RX 6500 XT, GeForce RTX 3050 i inne karty nie dały rady
  • Maszyny wirtualne w Google Cloud będą pracować szybciej
W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200