Computerworld 3-4/2020. Badania redakcyjne i informatyka po koronawirusie

W sprzedaży jest już dostępny najnowszy numer magazynu „Computerworld”. Publikujemy w nim m.in. wyniki dwóch badań, jakie przeprowadziliśmy w ostatnim czasie – dotyczącego cyberbezpieczeństwa polskich firm oraz adaptacji chmury obliczeniowej w przedsiębiorstwach.

Obecnej sytuacji związanej z epidemią koronawirusa nie mogliśmy pominąć. Informatyka to źródło unikatowych technologii antykryzysowych. Ich rozwój w czasie epidemii naturalnie przyspiesza. Pytanie, jak będzie wyglądał kształt informatycznego świata po kryzysie. Odpowiedzi szukamy w tekście „Informatyka w trudnych czasach”.

Computerworld 3-4/2020. Badania redakcyjne i informatyka po koronawirusie

Temat okładkowy wydania to relacja z tegorocznej, dziesiątej już, edycji organizowanej przez „Computerworld” konferencji Państwo 2.0. Chociaż jubileuszowa edycja wydarzenia przebiegała nieco w cieniu epidemii koronawirusa, udało się podsumować stan realizacji działań cyfryzujących państwo oraz przyszłość e-usług dla obywateli. Jedno jest pewne: ma być lepiej, prościej i szybciej. W artykule opisaliśmy m.in. ostatnie dokonania administracji skarbowej, związanej z rozbudową i optymalizacją platformy do kontaktu z fiskusem i rozliczania podatku. Zajęliśmy się też zmianami w prawie zamówień publicznych – szczególnie w tych przepisach pojawiło się sporo zmian na lepsze.

Zobacz również:

  • Wszystkiego najlepszego!
  • Za nami Państwo 2.0

„Computerworld” 3-4/2020 – badamy polskie przedsiębiorstwa

Jednym z działań, które w redakcji „Computerworlda” w ostatnim czasie zintensyfikowaliśmy, są projekty badawcze. Oprócz dużych, przekrojowych i prestiżowych badań rynkowych, takich jako corocznie publikowany raport Computerworld TOP200, analizujemy też poszczególne wycinki rynku ICT w Polsce.

Efektem tych działań są dwa badania przeprowadzone na przełomie I i II kwartału 2020 r.: Chmura obliczeniowa w Polsce oraz Cyberbezpieczeństwo według polskich firm”. W pierwszym sprawdziliśmy poziom adaptacji rozwiązań chmurowych. Chcieliśmy ustalić, czy w ciągu ostatniego roku nastąpiły zauważalne zmiany w sposobie postrzegania chmury obliczeniowej i jej adaptacji w Polsce. Okazuje się, że tak – przede wszystkim rośnie popularność rozwiązań chmurowych, świadomość korzyści, jakie niesie za sobą ten model IT oraz podejście strategiczne na poziomie całej organizacji. Wyniki badania zestawiliśmy z wnioskami z ubiegłorocznego badania redakcyjnego „Chmura obliczeniowa w polskich firmach”.

Drugie z badań dotyczyło stanu cyberbezpieczeństwa i świadomości zagrożeń cybernetycznych w polskich przedsiębiorstwach. Sprawdziliśmy, czy firmy robią wszystko, by te ryzyka zminimalizować. W ankiecie badania zadaliśmy też szereg pytań o to, czy organizacje w ostatnim czasie wykryły ataki na swoją infrastrukturę i – jeżeli tak – jak na nie reagowały.

„Computerworld” 3-4/2020 – TOP200, czyli jaki jest przepis na sukces na rynku IT

Wspomniany raport TOP200, ukazujący się co roku od ponad ćwierćwiecza „Computerworld TOP200” pokazuje sytuację polskiego rynku IT, badając przychody działających u nas firm informatycznych. Rozpoczynając prace nad kolejną edycją raportu postanowiliśmy wrócić do danych z wydania ubiegłorocznego, aby analizując je pod nowym kątem, lepiej zrozumieć zjawiska zachodzące w branży informatycznej. Do analizy wykorzystaliśmy narzędzia data science, co odsłoniło nowe, często zaskakujące wnioski. Więcej informacji w artykule „Przepis na sukces na rynku IT”.

„Computerworld” 3-4/2020 – prognozy dla chmury

Oprócz tematu badania chmurze obliczeniowej poświęciliśmy w wydaniu jeszcze dwa materiały. W pierwszym analizujemy wydany przez Urząd Komisji Nadzoru Finansowego komunikat dotyczący korzystania z chmury obliczeniowej przez podmioty nadzorowane. Po ponad dwóch latach obowiązywania regulacji niejasnych i trudnych do zinterpretowania rynek otrzymał dobry jakościowo i bardziej probiznesowy komunikat. Pozwala to mieć nadzieję na zwiększenie liczby wdrożeń chmury w polskim sektorze finansowym.

Chmura może przynieść oszczędności, ale tylko pod warunkiem, że migracja do niej zostanie odpowiednio zaplanowania i przeprowadzona. I jeśli uda się uniknąć pułapek, które zamiast redukcji kosztów przynieść mogą dodatkowe wydatki. Więcej na ten temat w artykule „Chmura – ukryte koszty i inne pułapki migracji”.

„Computerworld” 3-4/2020 – ponadto w numerze

  • Najlepsi pracodawcy w IT. Przedstawiamy laureatów ostatniej edycji badania i konkursu AudIT 2020.
  • Trzy zasady efektywnej strategii data-driven. Organizacja, która chce budować nowe modele biznesowe bazujące na danych, musi nauczyć się zdobywać i utrzymywać zaufanie klientów.
  • Ransomware – technologia dojrzała. Ataki ransomware zmieniły kierunek. Szybko rośnie zagrożenie dla firm oraz instytucji.
  • Telekonferencje z komisariatem. Od marca tego roku działa otwarta cyfrowa platforma komunikacji z obywatelami, uruchomiona przez Komendę Główną Policji.
  • Droga energio! Wzrost zużycia energii przez centra danych wyhamował. Ale zapotrzebowanie na moc obliczeniową wciąż rośnie.
  • Jak się uczy sztuczna inteligencja. Uczenie maszynowe i uczenie głębokie – różnice.
  • Sztuczna inteligencja w biznesie. SI stała się technologią, która rzeczywiście pozwala zdobyć przewagę konkurencyjną.

„Computerworld” 3-4/2020 - gdzie kupić

Najnowsze wydanie magazynu jest dostępne do nabycia w formie drukowanej i elektronicznej (PDF) za pośrednictwem sklepu internetowego wydawnictwa IDG.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200