Computerworld 11-12/2020 - środowisko pracy po pandemii

Ukazał się najnowszy numer magazynu „Computerworld”. W wydaniu 11-12/2020 analizujemy, jak może wyglądać środowisko pracy po zakończeniu pandemii. Przyglądamy się także najlepiej opłacanym w IT umiejętnościom, które warto rozwijać w 2021 roku.

Cały świat dobrze zapamięta mijający rok, a wpływ pandemii, nawet po jej zakończeniu, będziemy odczuwać jeszcze przez lata. O erze przed- i postcovidowej można już mówić w kontekście zmian modeli operacyjnych przedsiębiorstw, ewolucji środowiska pracy i podejścia do cyberbezpieczeństwa.

Przykładowo, analitycy Gartner spodziewają się, że po zakończeniu pandemii aż 82 proc. firm będzie kontynuować „covidowy” tryb pracy, w dodatku na dużą skalę. Niemal co druga organizacja umożliwi pracownikom realizowanie obowiązków w trybie home office na stałe. Środowisko pracy po pokonaniu koronawirusa będzie nie tylko zdalne i działające w chmurze. Praca stacjonarna w wielu firmach może być opcjonalna, a eksperci mają już na to nazwę: Office as a Service. Inne możliwe scenariusze opisujemy w artykule „Środowisko pracy po pandemii”.

Zobacz również:

 • Nowe wydanie Computerworld
 • Użycie dronów do diagnostyki COVID-19 zmniejszy ryzyko choroby
Computerworld 11-12/2020 - środowisko pracy po pandemii

Kolejna fala pandemii i zamknięte sklepy napędzają dalszy intensywny rozwój e-commerce na całym świecie. Detaliści już na dobre zmienią swoje podejście do handlu, co oznacza nie tylko wzrost zainteresowania sklepami internetowymi zapewniającymi najlepsze możliwe customer experience, ale także boom dla analityki danych i wykorzystanie sztucznej inteligencji. Tak wygląda "E-commerce w nowej normalności".

Pandemia odsłoniła jednak niedostatki wcześniej wypracowanych wzorców gospodarczych. Wiele firm z dnia na dzień zostało odciętych od dostępu do podzespołów czy produktów technologicznych, które wcześniej szerokim strumieniem na płynęły z Azji do innych rejonów świata. Czy lekcja, jaką pandemia zafundowała firmom uzależnionym od chińskich dostaw komponentów IT, znajdzie finał w przeniesieniu produkcji do Europy i Stanów Zjednoczonych? Odpowiedzi na to pytanie szukamy w tekście „Łańcuch dostaw w czasie zarazy”.

Gdzie w tym wszystkim miejsce na inwestycje w cyberbezpieczeństwo? Biznes w warunkach ekonomicznej niepewności musiał przecież pogodzić konieczność przyśpieszonej cyfrowej transformacji z cięciami wydatków. Koronawirus przyniósł istotną zmianę strategii cyberprzestępców i ogólnego krajobrazu korporacyjnych cyberzagrożeń – organizacje muszą adekwatnie zareagować – por. artykuł „Wirus szaleje, więc zadbajmy o cyberodoporność”.

„Computerworld” 11-12/2020. Ponadto w numerze

 • Innowacje karmią się danymi. Relacja z konferencji „Data Driven Innovation”, zorganizowanej przez redakcję „Computerworlda”.
 • Najlepiej opłacane umiejętności w branży IT. W IT nie trzeba być programistą, aby dobrze zarabiać. Czego warto się nauczyć? Jakie kursy skończyć?
 • 5 rzeczy, których szefowie IT oczekują od twórców aplikacji. Należy znaleźć równowagę między innowacyjnością a niezawodnością, tak aby utrzymać stabilny kod, zadowolić użytkowników i nie stosować technologii dla samej technologii.
 • Kraina wielkich możliwości. Rozmowa z Benem Marrelem, współzałożycielem funduszu inwestycyjnego Breega, specjalizującego się w start-upach finansowych.
 • CX na 2021 - czyli czego oczekuje klient. Jaka powinna być modelowa obsługa klienta w 2021 roku? Cyfrowa, nowoczesna, bezdotykowa, najlepiej w trybie self-service.
 • Robotyzacja zadań w polskich firmach. Jak polskie organizacje podchodzą do zagadnień RPA i na co warto zwrócić uwagę przy wdrożeniu?
 • Największe transakcje na rynku technologii w 2020 roku. Podsumowujemy największe fuzje i przejęcia w branży technologicznej na świecie.
 • Konteneryzacja i wirtualizacja w firmie. Trudno wyobrazić sobie nowoczesne centrum danych bez wdrożonych mechanizmów wirtualizacji i konteneryzacji. Co i kiedy wybrać?
 • IT w szklanej kuli. Przewidywania na 2021 rok – i na następne lata – opublikowała firma analityczna IDC.
 • Internet bezpiecznych rzeczy. Liczba urządzeń IoT już dziś idzie w miliardy, lecz poziom ich zabezpieczeń nadal pozostawia wiele do życzenia. Czas na zmianę podejścia.
 • Jaki wpływ na bezpieczeństwo ma rosnąca popularność protokołu IPv6. Brak znajomości zasad działania protokołu IPv6 może zwiększyć zagrożenie atakami na firmowe systemy IT.

„Computerworld” 11-12/2020 – jak kupić

Najnowsze wydanie magazynu „Computerworld”, podobnie jak numery archiwalne, jest dostępne do nabycia w formie papierowej i elektronicznej w sklepie internetowym wydawnictwa IDG.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200