Computerworld 1-2/2020 w sprzedaży. Chmura, bezpieczeństwo i porady dla CIO

Ukazał się najnowszy, a zarazem pierwszy w 2020 r., numer magazynu informatyków i menedżerów "Computerworld". Wydanie 1-2/2020 obfituje w tematy dotyczace chmury obliczeniowej i bezpieczeństwa. Publikujemy też sylwetkę Zefiryna Tory, laureata konkursu "CIO Roku", jak również dekalog CIO - co każdy dyrektor informatyki powinien mieć w tym roku na uwadze.

Materiałem oznaczonym jako „W centrum uwagi” jest w bieżącym numerze „Computerworlda” tekst „Migracja do chmury – jak uniknąć katastrofy”. Wskazujemy w nim, na co należy szczególnie uważać i jak ominąć najistotniejsze zagrożenia w procesie przenoszenia zasobów teleinformatycznych do chmury obliczeniowej. Obok głównych przeszkód wymieniamy także środki zaradcze, umożliwiające sprawne przeprowadzenie migracji.

Chmurze poświęcone są także artykuły „Jaka strategia dla środowiska multicloud” oraz „Przyszłość chmury – specjalizacja”. Przedsiębiorstwa, używając usług chmurowych więcej niż jednego dostawcy, starają się zapewnić sobie dostęp do najlepszych rozwiązań i ograniczyć przywiązanie do jednego usługodawcy (venbdor lock-in). Środowisko wielochmurowe ma jednak wady, które uwidocznią się przy braku odpowiedniej strategii – o tym traktuje pierwszy z wymienionych.

Zobacz również:

W drugim opisujemy charakterystykę chmury branżowej. To rozwiązanie dostosowane do potrzeb organizacji prowadzących działalność w sektorach podlegających różnego typu regulacjom prawnym i zaostrzonym wymogom, które dotyczą przechowywania danych i użytkowania oprogramowania.

Computerworld 1-2/2020. Wyzwania dla CIO

W dziale „Biznes i zarządzanie” najnowszego wydania magazynu „Computerworld” można znaleźć „Dekalog dyrektora IT” – zestaw wskazówek i trendów technologicznych skupionych wokół idei organizacji w pełni zdigitalizowanej. Tekst powstał w oparciu o stworzony przez firmę analityczną IDC dokument „FutureScape: Worldwide CIO Agenda 2020 Predictions”, którego zadaniem jest wsparcie liderów działów IT w lepszym zrozumieniu tego, jak przyszłe trendy, technologie i zmiany na rynku mogą zostać wykorzystane do zapewnienia ich organizacjom przewagi konkurencyjnej i sukcesu rynkowego.

Dodatkowo, sekcja zawiera sylwetkę Zefiryna Tory, dyrektora informatyki w firmie Neonet SA. Tora dokonał brawurowej transformacji chmurowej Neonetu, co umożliwiło dynamiczny rozwój części e-commerce'owej. W uznaniu zasług został wybrany CIO Roku 2019 w konkursie organizowanym przez redakcję magazynu „CIO”.

Computerworld 1-2/2020. Bezpieczeństwo

Sporo miejsca w najnowszym „Computerworldzie” przeznaczyliśmy na tematy związane z bezpieczeństwem. W jednym z tematów okładkowych, „Przyszłość bezpieczeństwa korporacyjnego”, przybliżamy architekturę Zero Trust. To relatywnie nowy model zabezpieczenia firmowego środowiska, wynikający ze zmian w budowie infrastruktury IT i ewolucji cyberzagrożeń.

Z kolei w tekście „Ile kosztuje utrata danych” pomagamy zrozumieć, z jakimi wydatkami należy się liczyć w przypadku skutecznego cyberataku i podpowiadamy, w jaki sposób zminimalizować jego skutki, by nie ciągnęły się za firmą przez lata.

Zastanawiamy się także, czy wybierając system do zabezpieczania urządzeń końcowych, warto postawić na wersję działającą w chmurze. Wnioski w artykule „Ochrona punktów końcowych – pora na chmurę”.

Computerworld 1-2/2020. Ponadto w numerze

A oto wybrane pozostałe teksty z wydania styczeń-marzec 2020 "Computerworlda":

  • Meandry optymalizacji IT. Czy chmura przyniesie zakładaną optymalizację infrastruktury IT w sektorze publicznym?
  • Dokąd zmierza ERP. Nowe pomysły na rozwój systemów zarządzania zasobami przedsiębiorstwa.
  • Blockchain buduje zaufanie. Kolejne wdrożenia blockchaina w sektorze finansowym udowadniają, jak ogromny potencjał ma ta technologia.
  • Rewolucja zaczyna się w głowach. Unowocześnianie przedsiębiorstwa musi zaczynać się od zmiany sposobu myślenia o transformacji.
  • Storage – trendy i innowacje na rok 2020. Rok 2020 może przynieść radykalne zmiany w świecie nowych technologii, zwłaszcza w segmencie storage.
  • Wirtualna rzeczywistość w przemyśle i biznesie. Konsumenckie VR nieco spowszechniało, ale w zastosowaniach biznesowych wciąż czeka na swój moment.
  • Nauka z tekstu. Biznes mierzy się z prawdziwym zalewem danych. Warto nauczyć się odpowiednio je przetwarzać i analizować.

Computerworld 1-2/2020. Gdzie kupić

Magazyn Computerworld 1-2/2020 jest dostępny w sprzedaży w formie drukowanej i elektronicznej. Wydanie można nabyć za pośrednictwem e-sklepu wydawnictwa IDG.


TOP 200