Compaq zwalnia więcej niż planował

Największy na świecie producent komputerów zwolni kolejne 4 tys. pracowników, czyli dwa razy więcej niż zakładał jeszcze w kwietniu br. Z wcześniejszymi prognozami nie pokryją się również przychody ze sprzedaży za II kwartał fiskalny.

Compaq Computer planuje zwolnić 4 tys. osób, jako część trwającego procesu restrukturyzacyjnego spółki, mającego na celu obniżenie kosztów działalności. Zwolnienia w Compaqu obejmą do końca tego roku 11 tys. stanowisk pracy, czyli 15% siły roboczej. Restrukturyzacja personalna ma przynieść firmie oszczędności w wysokości 900 mln rocznie. Odprawy dla zwalnianych 4 tys. osób kosztować będą koncern 490 mln USD. Firma tłumaczy swoją politykę restrukturyzacyjną koniecznością poprawy modelu biznesowego w okresie zastoju na rynku IT.

Przedstawiciele firmy szacują, że przychody ze sprzedaży zmniejszą się w II kwartale fiskalnym w porównaniu do wyników z pierwszego kwartału o ok. 9%. W I kw. wyniosły one 9,2 mld USD. W kwietniu br. Compaq spodziewał się, że przychody w kolejnych trzech miesiącach utrzymają się na niezmienionym poziomie. Firma szacuje, że przychody w III kwartale wyniosą 8,4 mld USD. Decyzja o cięciach personalnych została podyktowana przed wszystkim spadającym popytem na komputery w Europie. Największy spadek sprzedaży komputerów firmy zaobserwowano w Wielkiej Brytanii, Niemczech i Szwajcarii.

Zobacz również:

  • Polska jest dobrze przygotowana na pracę zdalną
  • Odwrót od globalizacji: procesory i układy półprzewodnikowe
  • Nie tylko PC - globalny spadek w sprzedaży laptopów

Wyniki finansowe za II kw., który skończył się 30 czerwca br. Compaq przedstawi 25 lipca.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200