Compaq rozwodzi się z Intelem

Coraz poważniejsze rozdźwięki dotyczące zasad sprzedaży procesorów i finansowania kampanii reklamowej, doprowadziły Compaqa do odejścia od wyposażania swych komputerów w procesory intelowskie i przejście na procesory Cyrix oraz AMD.

Coraz poważniejsze rozdźwięki dotyczące zasad sprzedaży procesorów i finansowania kampanii reklamowej, doprowadziły Compaqa do odejścia od wyposażania swych komputerów w procesory intelowskie i przejście na procesory Cyrix oraz AMD.

Intel sprzedaje swe procesory na tych samych zasadach wszystkim swoim klientom, nawet tym największym. Jednakże wielu z nich uważa, że nie ma żadnego powodu finansowania przez nich kosztownych kampanii reklamowych Intel inside. Kupując dużą liczbę procesorów oczekują, że będą je dostawać po preferencyjnych cenach, zwłaszcza jeśli są wiernymi klientami firmy od zarania jej istnienia. Różnica w cenie procesora 10 czy 20 dolarów rzutuje na cenę komputera w kwotach 100 do 200 USD!

Tymczasem Intel stał się poważnym konkurentem na rynku komputerów i podzespołów do nich - obecnie dostarcza ponad 7 mln płyt głównych. Z ogólnej liczby 7 mln procesorów Pentium, wyprodukowanych w tym roku, 3 mln będzie umieszczonych w płytach głównych Intela, sprzedawanych innym producentom OEM - HP, DEC, Dell, Gateway czy naszemu Optimusowi. Tak więc kupując znaczną liczbę procesorów u Intela Compaq finansuje nie tylko kampanię reklamową firmy, ale także swych konkurentów, którzy kupują płyty główne Intela.

Wszystko to spowodowało, że Compaq - największy odbiorca procesorów Intela postanowił związać się z innymi producentami, dostarczającymi kompatybilne procesory po znacznie niższych cenach. Wprawdzie ani Cyrix, ani AMD nie produkują Pentium ani specjalnych procesorów do komputerów przenośnych, wyposażonych w zaawansowane narzędzia zarządzania mocą zasilania (procesory Intela z rodziny SL), ale ich gama produktów jest dostatecznie obszerna dla większości komputerów Compaqa.

Firma zamierza stosować procesory AMD do większości swych komputerów desktop i procesory najwyższej wydajności Cyrixa do serwerów dla przedsiębiorstwa. Zamiast Pentium Compaq będzie prawdopodobnie stosował procesor Cyrix M1, o szybkości przetwarzania o 30-40% większej niż Pentium (i po znacznie niższej cenie). Właśnie pojawiły się pierwsze próbne egzemplarze tego procesora. Nie jest on jednak w całości zgodny z Pentium, gdyż posługuje się listą rozkazów 486. Dopóki jednak nie pojawią się aplikacje wykorzystujące w pełni listę rozkazów Pentium, tak długo nie będzie to miało żadnego znaczenia dla użytkownika komputerów.

Procesor Cyrix M1 ma dość istotną przewagę nad Pentium jeśli chodzi o możliwości projektowania i budowy systemów wieloprocesorowych. Wbudowane w niego rozwiązanie Slic/MP jest bardziej zaawansowane niż rozwiązania stosowane przez Intel.

Jedyny problem jaki nadal stoi przed Compaqiem po zaprzestaniu używania procesorów Intel, polega na tym, że żaden z jego dostawców nie produkuje specjalnych procesorów o zmniejszonym poborze mocy do zastosowania w sprzęcie przenośnym. Pewnie więc przez jakiś czas notebooki Compaqa nadal będą miały nalepkę Intel inside.

Jeśli nawet sam problem, jaki procesor użyć wydaje się nam odległy, często jednak dotyczy nas bezpośrednio. Jeżeli bowiem tak duża firma jak Compaq zdecydowała się odejść od Intela, to za nim zapewne pójdą inni. Różne firmy oferują nam komputery z procesorami Cyrix czy AMD, nie ma się więc czego obawiać i nie ma powodu aby kupować tylko komputer z procesorami Intela. A cena jest na ogół sensownie niższa.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200