Compaq rozpoczął produkcję komputerów w Polsce

W szczecińskiej fabryce montowane są już modele Deskpro z procesorami Celeron 733 MHz oraz Deskpro PIII 866 MHz. Do końca roku w Polsce wyprodukowanych zostanie ok. 30 tys. komputerów marki Compaq.

Dzisiaj Compaq oficjalnie uruchomił produkcję komputerów w Polsce. Montażem zajmuje się firma PC Factory w fabryce pod Szczecinem. Obecnie są wytwarzane modele Deskpro z procesorami Celeron 733 MHz (1999 zł) oraz Deskpro PIII 866 MHz w cenie 2699 zł. Przedstawiciele Compaqa zakładają, że do końca 2001 r. w szczecińskiej fabryce będzie zmontowanych ok. 30 tys. komputerów. Firma rozważa także możliwość uruchomienia montażu serwerów.

Jak utrzymują przedstawiciele producenta, komputery montowane w Polsce są kilkanaście procent tańsze od gotowych modeli Compaqa, sprowadzanych z zagranicy. Między innymi dzięki uruchomieniu montażu w Szczecinie firma zamierza stać się największym dostawcą sprzętu komputerowego w Polsce. Plany Compaqa na ten rok zakładają zwiększenie udziału w rynku z obecnych 9 do 12-15%. Przedstawiciele producenta liczą, że montaż komputerów w Polsce znacząco zwiększy szansę firmy w przetargach organizowanych przez administrację państwową.

Zobacz również:

  • Kryzys na rynku półprzewodników - najnowsze prognozy ekspertów
  • Microsoft zapowiada natywną platformę deweloperską bazującą na architekturze ARM

Zajmująca się montażem komputerów Compaqa firma PC Factory należy do Vobis Microcomputer. Jak twierdzi kierownictwo firmy, outsourcing produkcji komputerów po raz pierwszy na świecie Compaq zastosował właśnie w Polsce. Jeśli ten model się sprawdzi, to na podobne działania zdecydują się także inne oddziały firmy.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200