Compaq producentem jednostek serwerowych

Compaq wprowadził na początku lutego na rynek swoją pierwszą ultragęstą jednostkę serwerową.

Compaq wprowadził na początku lutego na rynek swoją pierwszą ultragęstą jednostkę serwerową.

Jednostki serwerowe zdobywają ostatnio dużą popularność i prawie wszyscy producenci serwerów rozwijają tę technologię ("server blade" to energooszczędny, ultra-gęsty serwer umieszczony na jednej płycie czy też module, a specjalne chassis może zawierać wiele takich jednostek). Jednostki serwerowe nadają się idealnie do uruchamiania takich aplikacji jak zapory, serwery DNS, bramy czy witryny webowe i są szczególnie chętnie instalowane w dużych przedsiębiorstwach oraz centrach danych. Serwery tego rodzaju można szybko instalować, a jedną z ich głównych zalet jest łatwość zarządzania.

Produkt nosi nazwę ProLiant BL e-Class - jest to chasiss mające wysokość 3U (5,25 cala), w którym można umieścić 20 jednoprocesorowych serwerów (układ Pentium III 700 MHz). W standardowej, pełnowymiarowej szafie (wysokość 42U) można więc zamieścić 280 takich serwerów. W każdym serwerze można zainstalować pamięć RAM 512 MB, dysk twardy o pojemności do 30 GB (ATA/100) i dwa interfejsy Ethernet 10/100 Mb/s. Chassis jest przystosowane do obsługi szeregu elementów zapasowych (redundancja, wymiana na gorąco): zasilaczy, wentylatorów, i ma interfejsy sieciowe. Serwery mogą pracować pod systemem operacyjnym Linux lub Windows 2000. Chassis zawierające jednostki serwerowe zostało tak zaprojektowane, że poszczególne serwery mogą pracować pod różnymi systemami operacyjnymi.

Zobacz również:

  • Kompensacja mocy biernej - tańsze utrzymanie Data Center

Produkt jest sprzedawany razem z oprogramowaniem Integrated Administrator. Jest to narzędzie, które pozwala administratorowi zarządzać poszczególnymi serwerami lokalnie oraz zdalnie, dzięki czemu proces instalowania i konfigurowania serwera można skrócić do minimum. Compaq oferuje też pakiet ProLiant Essentials Rapid Deployment Pack. Jest to oprogramowanie przyspieszające proces rozmieszczania serwerów, ponieważ zawiera mechanizmy powielania i duplikowania konfiguracji systemu, a następnie przenoszenia raz skonfigurowanego systemu na wiele serwerów eksploatowanych w przedsiębiorstwie.

Compaq zapowiada, że jeszcze w tym roku wprowadzi do swojej oferty jednostki serwerowe wyposażone w dwa oraz w cztery procesory, dzięki czemu jednopłytowe serwery będą mogły obsługiwać nie tylko podstawowe aplikacje internetowe, ale także bardziej wymagające.

Jednostka serwerowa ProLiant BL10e kosztuje 1756 USD, natomiast chassis zawierające dziesięć takich serwerów wyceniono na 16 667 USD. Za oprogramowanie Rapid Deployment Pack zapłacimy 120 USD (licencja na jeden serwer) lub 1190 USD (licencja na dziesięć serwerów).

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200