Compaq ponosi koszty restrukturyzacji

W II kw. br. koncern uzyskał 8,5 mld USD przychodu. Tradycyjnie wzrost obrotów zanotował dział usługowy firmy, jednak zmniejszyły się zyski ze sprzedaż sprzętu zarówno na rynek korporacyjny jak i konsumencki.

Przychody Compaq Computer w II kw. 2001 r. wyniosły 8,5 mld USD. Zysk operacyjny firmy sięgnął 67 mln USD. Jednak po uwzględnieniu kosztów restrukturyzacyjnych (493 mln USD), Compaq zamyka miniony kwartał ze stratą 279 mln USD. W II kw. ubiegłego roku przychód koncernu przekroczył 10 mld USD a zysk netto wyniósł 388 mln USD.

Zarząd firmy utrzymuje, że stosunkowo dobry wynik w tym trudnym okresie rynkowym, osiągnięto dzięki redukcji wydatków. Poziom kosztów operacyjnych ponoszonych przez firmę był najmniejszy od trzech lat. Zmniejszeniu o 21% uległa jednak średnia marża sprzedaży, co jest związane z bardziej agresywną polityką jaką Compaq przyjął w ostatnim czasie. W porównaniu z 2000 r. koncern zanotował mniejsze przychody z dostaw sprzętu na rynek korporacyjny. O 11% firma zwiększyła sprzedaż komputerów typu desktop, jednak ze względu na niższe ceny, przychód z tego rynku zmalał o 22%. Kolejny kwartał z rzędu zwiększała się sprzedaż działu usługowego (Compaq Global Services), którego przychody stanowią obecnie 23% ogólnego obrotu firmy.

Zobacz również:

  • Wyższy poziom ochrony danych przekłada się na przychody
  • Wirusy na Androida - popularne i niebezpieczne zagrożenia
W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200