Compaq pierwszy na polskim rynku PC

Większość producentów PC jest zgodna: ten rok będzie dla niech trudniejszy niż 2001, ogromna konkurencja na polskim rynku PC może doprowadzić do zniknięcia kolejnych krajowych producentów.

Większość producentów PC jest zgodna: ten rok będzie dla niech trudniejszy niż 2001, ogromna konkurencja na polskim rynku PC może doprowadzić do zniknięcia kolejnych krajowych producentów. "Firmy zmniejszają, już i tak śladowe, marże, robiąc wszystko, aby zwiększyć obroty. Nam, przy o ok. 10%. większych przychodach, udało się wypracować zysk" - mówi Andrzej Kurek, dyrektor generalny w NTT System. "Sytuacja na rynku jest na tyle trudna, że wkrótce zabraknie miejsca dla firm źle zarządzanych" - dodaje.

Ogólnie nastroje wśród producentów PC nie są optymistyczne, zwłaszcza że pierwszy kwartał tradycyjnie nie jest dla nich dobrym okresem. "Klienci indywidualni ograniczają zakupy, a administracja dostaje pieniądze na inwestycje dopiero w drugim kwartale" - skarżą się przedstawiciele polskich firm. Dopiero w maju br. Ministerstwo Edukacji Narodowej ogłosi przetargi na budowę szkolnych pracowni internetowych. MEN kupi ok. 15 tys. PC.

Biorąc pod uwagę jedynie sprzedaż komputerów typu desktop, czołowe miejsca po pierwszym kwartale 2002 r. zajmowały firmy: (12,4 tys. sztuk), JTT Computer (10,9 tys.) i Compaq Computer (10,6 tys.).

Gdyby jednak włączyć w to sprzedaż serwerów z procesorami Intela i komputerów przenośnych, układ sił przedstawia się inaczej. Najwięcej sprzedały: Compaq Computer (po raz kolejny na pierwszym miejscu), NTT, JTT, Optimus i Toshiba. Jak twierdzą przedstawiciele polskiego oddziału Compaqa, ze szczecińskiej fabryki pochodzi ok. 60% wszystkich sprzedanych przez firmę komputerów desktop (ok. 6,3 tys. sztuk).

W branży głośno mówi się o kłopotach Optimusa na rynku PC. Według nieoficjalnych informacji, firma miała problemy z rejestracją nowych spółek powstałych po podziale Optimusa, w wyniku czego wstrzymano na pewien czas sprzedaż PC. W efekcie sprzedaż w pierwszych trzech miesiącach br. spadła do ok. 6-7 tys. komputerów. Nie potwierdzają tego przedstawiciele nowosądeckiej spółki. Według nich, Optimus - wieloletni lider polskiego rynku - w pierwszym kwartale tego roku sprzedał ok. 10 tys. PC.