Compaq pierwszy na polskim rynku PC

Większość producentów PC jest zgodna: ten rok będzie dla niech trudniejszy niż 2001, ogromna konkurencja na polskim rynku PC może doprowadzić do zniknięcia kolejnych krajowych producentów.

Większość producentów PC jest zgodna: ten rok będzie dla niech trudniejszy niż 2001, ogromna konkurencja na polskim rynku PC może doprowadzić do zniknięcia kolejnych krajowych producentów. "Firmy zmniejszają, już i tak śladowe, marże, robiąc wszystko, aby zwiększyć obroty. Nam, przy o ok. 10%. większych przychodach, udało się wypracować zysk" - mówi Andrzej Kurek, dyrektor generalny w NTT System. "Sytuacja na rynku jest na tyle trudna, że wkrótce zabraknie miejsca dla firm źle zarządzanych" - dodaje.

Ogólnie nastroje wśród producentów PC nie są optymistyczne, zwłaszcza że pierwszy kwartał tradycyjnie nie jest dla nich dobrym okresem. "Klienci indywidualni ograniczają zakupy, a administracja dostaje pieniądze na inwestycje dopiero w drugim kwartale" - skarżą się przedstawiciele polskich firm. Dopiero w maju br. Ministerstwo Edukacji Narodowej ogłosi przetargi na budowę szkolnych pracowni internetowych. MEN kupi ok. 15 tys. PC.

Zobacz również:

Biorąc pod uwagę jedynie sprzedaż komputerów typu desktop, czołowe miejsca po pierwszym kwartale 2002 r. zajmowały firmy: (12,4 tys. sztuk), JTT Computer (10,9 tys.) i Compaq Computer (10,6 tys.).

Gdyby jednak włączyć w to sprzedaż serwerów z procesorami Intela i komputerów przenośnych, układ sił przedstawia się inaczej. Najwięcej sprzedały: Compaq Computer (po raz kolejny na pierwszym miejscu), NTT, JTT, Optimus i Toshiba. Jak twierdzą przedstawiciele polskiego oddziału Compaqa, ze szczecińskiej fabryki pochodzi ok. 60% wszystkich sprzedanych przez firmę komputerów desktop (ok. 6,3 tys. sztuk).

W branży głośno mówi się o kłopotach Optimusa na rynku PC. Według nieoficjalnych informacji, firma miała problemy z rejestracją nowych spółek powstałych po podziale Optimusa, w wyniku czego wstrzymano na pewien czas sprzedaż PC. W efekcie sprzedaż w pierwszych trzech miesiącach br. spadła do ok. 6-7 tys. komputerów. Nie potwierdzają tego przedstawiciele nowosądeckiej spółki. Według nich, Optimus - wieloletni lider polskiego rynku - w pierwszym kwartale tego roku sprzedał ok. 10 tys. PC.


TOP 200