Compaq oskarżony o naruszenie patentu kompresji wideo

Zdaniem powodów, producent komputerów - mimo zapewnień - nie wykupił licencji na wykorzystywane w jego komputerach technologie kompresji MPEG-2.

Sześć firm z branży elektronicznej i Columbia University pozwały do sądu firmę Compaq Computer. Producentowi zarzucono, że wytwarzał bez odpowiedniego zezwolenia komputery PC, wykorzystujące chronione patentem standardy kompresji wideo MPEG-2.

W oskarżeniu można przeczytać, że firma naruszyła w sumie 26 patentów, dotyczących technologii MPEG. Zdaniem MPEG LA, branżowego stowarzyszenia strzegącego ponad 275 patentów MPEG-2, Compaq nie kupił żadnej licencji na wykorzystywanie poszczególnych patentów, mimo że składał takie deklaracje od przeszło trzech lat.

Przedstawiciele Compaqa stwierdzili jedynie, że prawnicy firmy obecnie zapoznają się z zarzutami i firma "będzie zdecydowanie bronić się przed procesem".

Wśród firm, które podpisały się pod pozwem, znalazły się General Instrument, Mitsubishi Electric, US Philips, JVC, Matsushita Electric, France Telecom oraz członkowie zarządu Columbia University.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200