Compaq made in Poland

PC Factory będzie montować w fabryce pod Szczecinem komputery firmy Compaq Computer.

PC Factory będzie montować w fabryce pod Szczecinem komputery firmy Compaq Computer.

Compaq Computer zamierza produkować w Polsce dwa modele komputerów PC. Będą one przeznaczone na rynek małych i średnich przedsiębiorstw. O planach firmy dotyczących produkcji komputerów w Polsce pisaliśmy w CW 11/2001. , należąca do Microcomputer, będzie montować komputery Compaqa w fabryce pod Szczecinem. Ich dystrybucją zajmie się Techmex.

"Dzięki uruchomieniu produkcji w Polsce zamierzamy w ciągu 12 miesięcy stać się największym producentem komputerów, notebooków i serwerów intelowskich w Polsce z ok. 20-proc. udziałem w rynku. W tym roku planujemy zwiększyć nasz udział z 9 do ok. 12-15%" - mówi Andrzej Widerszpil, dyrektor generalny polskiego oddziału Compaq Computer. "W Polsce zdecydowaliśmy się na outsourcing produkcji komputerów po raz pierwszy na świecie. Jeśli model ten sprawdzi się tutaj, to na podobne działania zdecydują się także inne oddziały Compaqa" - dodaje.

Compaq dostarcza części do komputerów, które są montowane w szczecińskiej fabryce. "Cena montażu jednego w PC Factory wynosi ok. 10-15 USD, podczas gdy wybudowanie własnej montowni kosztowałoby ok. 2 mln USD. Tymczasem w tej branży jest nadmiar mocy produkcyjnych" - twierdzą przedstawiciele firmy. Zanim Compaq uruchomił produkcję komputerów w Polsce, w PC Factory odbyło się kilka audytów przedstawicieli działu logistycznego Compaqa. Polska montownia została bowiem włączona w zintegrowany łańcuch dostaw firmy. "Dzięki uruchomieniu montowni w Polsce będziemy mogli szybciej reagować na potrzeby klientów w Polsce i realizować ich zamówienia" - podkreśla Andrzej Widerszpil. Komputery montowane w Szczecinie mają być także o ok. 20-30% tańsze od sprowadzanych z zagranicy.

Dzięki rozpoczęciu produkcji w Polsce Compaq liczy również na wygrane przetargi w polskiej administracji, gdzie dużą rolę odgrywają tzw. preferencje krajowe. W tym roku tylko Ministerstwo Edukacji Narodowej na zakup komputerów dla szkół zamierza przeznaczyć 100 mln zł. Do końca 2001 r. w szczecińskiej fabryce zostanie zmontowanych ok. 30 tys. komputerów Compaqa. Być może w przyszłości będą tam produkowane także serwery firmy.

Zdaniem Andrzeja Widerszpila, rozpoczęcie produkcji komputerów w Polsce nie wpłynie na współpracę z Optimusem. "Do końca maja powinniśmy podpisać umowy dotyczące dystrybucji i serwisu naszego sprzętu. W czerwcu z kolei rozpoczniemy współpracę nad wspólnymi projektami informatycznymi. Będą one dotyczyć przede wszystkim firm z branży bankowej i telekomunikacyjnej oraz administracji publicznej" - dodaje.

HP też chce montować

Jak się dowiedziliśmy, do końca br. europejska centrala Hewlett-Packarda ma podjąć decyzję o uruchomieniu wraz z jednym z dystrybutorów montowni w naszym regionie. Kontrkandydatem Polski jest Rosja.


TOP 200