Compaq liczy na wzrost sprzedaży

Firma zamierza w tym roku znaleźć się na pierwszym miejscu pod względem liczby sprzedanych komputerów w Polsce. Na przełomie 2001/2002 r. Compaq chce rozpocząć produkcję intelowskich serwerów w szczecińskiej fabryce.

Compaq Computer zamierza w tym roku znaleźć się na pierwszym miejscu pod względem liczby sprzedanych komputerów w Polsce. Do pierwszego po trzech kwartałach Optimusa firmie brakuje - według ostatnich danych IDC - ok. 500 sztuk PC. Przedstawiciele firmy zapowiadają jednocześnie, że polski oddział zakończy 2001 r. 15-proc. wzrostem sprzedaży (do ok. 750 mln zł).

"Biorąc pod uwagę warunki panujące na rynku polskim, to dobry rezultat. Od początku tego roku panuje na nim recesja. W ciągu najbliższych dziewięciu miesięcy może zniknąć - w efekcie upadku lub przejęć - nawet połowa średnich firm z branży IT, zwłaszcza tych zajmujących się wyłącznie sprzedażą sprzętu. Poprawy sytuacji nie należy się spodziewać wcześniej niż w 2004 r." - mówi Andrzej Widerszpil, prezes zarządu Compaq Computer.

Zobacz również:

Najlepiej w Polsce rozwija się obecnie rynek usług. W tym roku jego wzrost jest szacowany na ok. 15-20%, a w przyszłym nawet na 30%. Usługi, głównie integracyjne, stanowią prawie jedną trzecią przychodów Compaqa w Polsce.

<b>Umowa o integracji</b>

Firma pozytywnie ocenia dotychczasową współpracę z Optimusem, z którym podpisała dotychczas dwie umowy. Dotyczyły one dystrybucji i usług serwisowych. "Nowosądecka spółka jest na razie najmniejszym dystrybutorem Compaqa, jej udział nie przekracza 10%, w najbliższym czasie powinien on jednak znacząco wzrosnąć" - uważają przedstawiciele firmy. Compaq pozytywnie też ocenia współpracę w dziedzinie usług serwisowych. Pracownicy Optimusa zostali przeszkoleni w zakresie serwisu serwerów Compaqa.

Rozmowy dotyczące dwóch kolejnych porozumień - o współpracy w zakresie usług integracyjnych i inwestycji w Xtrade - nie zostały jeszcze zakończone. "Pierwsza z nich wkrótce zostanie podpisana, natomiast co do drugiej mam poważne wątpliwości, czy uda nam się dojść do porozumienia" - mówi Andrzej Widerszpil. Compaq miał przejąć udziały w Xtrade o wartości 1,5-2 mln USD.

Firmy nie mogą osiągnąć porozumienia co do planu biznesowego spółki i roli, jaką miałby w niej odgrywać Compaq. Jej przedstawiciele uważają, że konieczne jest zrewidowanie założeń dotyczących przychodów i zmniejszania kosztów działania Xtrade. Firma ta ma także zastrzeżenia wobec niektórych posunięć Xtrade. "Rozmowy nie zostały jednak zerwane, a jedynie wstrzymane do czasu zakończenia podziału Optimusa" - wyjaśniają przedstawiciele Compaqa. "Wrócimy do nich pod koniec listopada. Wówczas podejmiemy ostateczną decyzję" - dodają.

<b>Sukces fabryki</b>

Compaq szacuje, że sprzeda w tym roku ok. 70 tys. komputerów. To 10 tys. mniej niż zakładały plany na bieżący rok. Prawdopodobnie przyniesie to firmie pierwsze miejsce wśród producentów PC w Polsce. Dotychczasowym liderem jest Optimus. Większość komputerów Compaqa sprzedawanych w Polsce jest produkowana w działającej od pół roku fabryce w Szczecinie. "We wrześniu przeszliśmy audyt z Houston, który zakończył się sukcesem. Uruchomienie fabryki w Polsce potraktowano jako projekt pilotażowy dla regionu EMEA" - twierdzi Andrzej Widerszpil. Według nieoficjalnych informacji, planowane są kolejne fabryki w krajach EMEA (Europa Wschodnia, Afryka, Bliski Wschód). Przedstawiciele firmy twierdzą, że na 10 tys. wyprodukowanych w Szczecinie komputerów tylko 7 okazało się wadliwych. Wkrótce wzrośnie liczba produkowanych modeli w tym mieście. Dotychczas było ich jedynie pięć. Prawdopodobnie na przełomie 2001/2002 r. fabryka rozpocznie produkcję serwerów intelowskich. Do końca roku szczecińska fabryka wyprodukuje łącznie 30-40 tys. komputerów PC.

Compaq liczył także na sprzedaż komputerów w ramach projektów Ministerstwa Edukacji Narodowej, dotyczących budowy pracowni internetowych. Nie został jednak dopuszczony do tych przetargów z powodu "błędów proceduralnych". Takie uzasadnienie podało Ministerstwo Edukacji Narodowej.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200