Compaq i Intel inwestują w producenta systemów odpornych na awarie

Firmy także zawarły ze Stratus Technologies umowy o współpracy. Compaq wykorzysta technologie partnera w kolejnych produktach serwerowych, a Intel będzie współpracował ze Stratusem nad usprawnieniem swoich rozwiązań.

Compaq Computer, Intel Capital i DB Capital Partners zamierzają wspólnie zainwestować w Stratus Technologies, producenta odpornych na awarie systemów komputerowych. Inwestycja w formie wykupu akcji uprzywilejowanych wyniesie łącznie 115 mln USD.

Ponadto Compaq i Intel zawarły ze Stratusem porozumienie, dotyczące współpracy technologicznej. W jego ramach Compaq będzie licencjonował technologię zmniejszającą awaryjność systemów (tzw. fault-tolerant) i wykorzysta ją w swoich kolejnych produktach serwerowych. Z kolei Intel ma współpracować z firmą nad opracowywaniem zastosowań jego rozwiązań w systemach odpornych na awarie.

Zobacz również:

  • Apple rozważa rezygnację z chińskiego poddostawcy podzespołów
  • Polska technologia 5G idzie w świat

"Jesteśmy wartym dzisiaj 320 mln USD producentem na rynku zdominowanym przez firmy 100 razy większe od naszej. Uważamy, że dla nas i naszych klientów najlepiej będzie, gdy nasze produkty dołączą do oferty głównych graczy na rynku" - powiedział Stephen C. Kiely, prezes Stratusa.

Akcje zostaną odkupione od Investcorp, firmy inwestycyjnej mającej większościowy pakiet udziałów w Stratusie. Przedstawiciele firmy podali, że do Investcorp i Stratusa nadal jednak będzie należeć pakiet kontrolny akcji.

Stratus Technologies jest firmą matką z siedzibą w Luksemburgu, do której należy amerykańska firma Stratus Computer i niezależne oddziały posiadające prawa do poszczególnych produktów firmy. Wszystkie te przedsięwzięcia należały kiedyś do Stratus Computer, który w 1998 r. został przejęty przez Ascend Communications, obecnie będący częścią Lucent Technologies. Wkrótce po tym przejęciu, dział zajmujący się systemami odpornymi na awarie rozpoczął działalność pod tą samą nazwą, już jako prywatna, niezależna firma.

Stratus ma obecnie ponad 700 klientów na świecie. Oferuje głównie systemy zabezpieczające nieprzerwane funkcjonowanie serwisów finansowych, handlu detalicznego, biur podróży, systemów medycznych i innych, które nie mogą sobie pozwolić na utratę danych w razie awarii.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200