Compaq i HP przygotowują ofertę dla firm telekomunikacyjnych

Hewlett-Packard poinformował o uruchomieniu centrum rozwoju usług bezprzewodowych w Finlandii.

Hewlett-Packard poinformował o uruchomieniu centrum rozwoju usług bezprzewodowych w Finlandii. Carly Fiorina, prezes firmy, zapowiedziała, że działania te są częścią inicjatywy mającej na celu zaoferowanie przedsiębiorstwom telekomunikacyjnym i operatorom sieciowym sprzętu, oprogramowania i usług konsultingowych, pozwalających im na świadczenie zaawansowanych usług bezprzewodowych. Compaq Computer stworzył z kolei osobny dział zajmujący się klientami z branży telekomunikacyjnej - Compaq Telecommunications.

Partnerami HP, którzy mają pomóc tworzyć rozwiązania dla firm telekomunikacyjnych, mają być takie firmy, jak Motorola, Nokia, BroadVision czy BEA System. Działania HP mają na celu przygotowanie także samej firmy do przewidywanego rozwoju rynku usług bezprzewodowych, dostępnych za pośrednictwem telefonów komórkowych, i innych urządzeń przenośnych. Podstawą strategii przyjętej przez HP ma być utworzone w Helsinkach centrum rozwoju i testowania usług bezprzewodowych. Podobne ośrodki mają powstać także w Stanach Zjednoczonych, Japonii i innych krajach w regionie Azji i Pacyfiku.

Compaq Telecommunications zajmie się tworzeniem rozwiązań dla firm telekomunikacyjnych i operatorów sieci komórkowych. Dział ten zatrudni ok. 2 tys. inżynierów rozproszonych do tej pory w różnych działach firmy. Compaq przygotował już dwa pakiety produktów przeznaczonych dla operatorów telefonii tradycyjnej i komórkowej.

Pierwszy z nich to platforma serwerowa, która ma pozwolić firmom telekomunikacyjnym na uruchamianie aplikacji do wspomagania obsługi klienta (Customer Relationship Management) i eksploatację systemów ERP zdolnych obsłużyć dane nawet z 1,2 mld rozmów dziennie. W zależności od potrzeb może ona integrować wiele serwerów, w tym 128-procesorowy serwer NonStop Himalaya, unixowe maszyny Alpha czy serwery intelowskie ProLiant. Dołączone do platformy oprogramowanie to m.in. aplikacja typu middleware - IBM MQ Series czy monitor transakcji Tuxedo firmy BEA Systems. Drugi pakiet - Aero GSM Connectivity Suite - jest przeznaczony dla operatorów sieci komórkowych. Pozwala zaoferować klientom dostęp do Internetu, a także wysyłanie i odbiór faksów.