Compaq - droga do sukcesu

Udział operacji europejskich w globalnych obrotach Compaq Computer Corporation, nie jest jeszcze oszałamiająco wysoki ( tylko 10% w 1993 r. ), ale i tak zapewnia mu to, w tym regionie, bardzo wysoką pozycję. Compaq pod względem liczby sprzedanych jednostek komputerów osobistych zajmuje w Europie drugie miejsce (10% rynku w stosunku do 6,6% w 1992 r.) oraz pierwsze miejsce na rynku przenośnych komputerów osobistych (16,3% rynku) i na rynku serwerów PC (18,4% w stosnku do 5,4% w 1992 r.).

Udział operacji europejskich w globalnych obrotach Compaq Computer Corporation, nie jest jeszcze oszałamiająco wysoki ( tylko 10% w 1993 r. ), ale i tak zapewnia mu to, w tym regionie, bardzo wysoką pozycję. Compaq pod względem liczby sprzedanych jednostek komputerów osobistych zajmuje w Europie drugie miejsce (10% rynku w stosunku do 6,6% w 1992 r.) oraz pierwsze miejsce na rynku przenośnych komputerów osobistych (16,3% rynku) i na rynku serwerów PC (18,4% w stosnku do 5,4% w 1992 r.).

W roku 1993 Compaq wprowadził na rynek rekordową liczbę nowych urządzeń, dokonał dalszych usprawnień w zakresie serwisu i obsługi klienta oraz pozyskał nowe rynki. Działania te potwierdzają strategię przedsiębiorstwa, która polega na zwiększeniu roli komputerów osobistych w branży technologii informatycznej oraz na stopniowym przekształcaniu swojej tradycyjnej funkcji jako dostawcy komputerów osobistych w przedsiębiorstwo komputerowe. Firma zamierza zająć pierwsze miejsce wśród dostawców komputerów na rynku światowym do 1996.

Historia rekordowej ekspansji

Nazwa Compaq pochodzi ze zbitki słów compatibility (zgodność, z IBM) oraz quality (jakość). Początkowa inwestycja, która przerodziła się w multimiliardową Compaq Computer Corporation, opierała się na 10 mln USD wniesionych przez Sevin-Rosen Partners. Dzięki tej inwestycji Compaq, mający swą siedzibę w Houston w Teksasie, zdołał zgromadzić kolejne 28,5 mln USD w formie kapitału inwestycyjnego, co umożliwiło przedsiębiorstwu rozpoczęcie działań marketingowych i produkcyjnych.

Swój pierwszy produkt, Compaq Portable, Compaq przedstawił w 1982 r. Rok później wartość sprzedaży Compaqa wyniosła 111,2 mln USD, co w gospodarce Stanów Zjednoczonych dla przedsiębiorstw w pierwszym roku działalności stanowiło rekord. W 1984 r. obroty Korporacji sięgające 329 mln USD ustanowiły kolejny amerykański rekord w branży komputerowej, tym razem dla przedsiębiorstw w drugim roku działalności. To tempo wzrostu zostało utrzymane i w okresie 5 lat wartość sprzedaży Compaqa przekroczyła 1 mld USD. W tak szybkim tempie progu tego nie przekroczyło żadne przedsiębiorstwo w historii gospodarki światowej.

Technologia i produkty

Compaq jest uznanym liderem w dziedzinie technologii, czego dowodem jest wprowadzenie na rynek po raz pierwszy komputerów z procesorem 386, opracowanie rozszerzonej architektury standardowej (EISA), wieloprocesorowego serwera PC oraz nowatorskiej architektury Triplex optymalizującej współpracę procesora i magistrali systemowej.

Przez ponad 10 lat serwer Compaq Deskpro stanowił branżowe kryterium wysokiej sprawności na rynku desktop PC. Ostatni model z rodziny Compaq Deskpro XE jest wyposażony w mikroprocesor Pentium 60 MHz oraz zawiera takie innowacje, jak lokalna magistrala graficzna Enhanced Business Audio and Qvision.

W czerwcu 1992 r. Compaq wprowadził rodzinę Compaq Prolinea, niedrogie stacjonarne komputery osobiste. Najnowsza wersja Compaq ProLinea oparta na procesorze 486 zawiera modele odpowiednie do użytku w tzw. SOHO (small office/home office) oraz w korporacjach wyposażonych w sieciowe konfiguracje "minitower deskside".

Compaq oferuje także komputery przenośne: wielokrotnie nagradzane notebooki z procesorem 486 SL pod nazwą Compaq Contura oraz rodzinę Compaq LTE Lite o nieco większych możliwościach.

W sierpniu 1993 r. Compaq wprowadził do sprzedaży wysoce funkcjonalnego komputera typu notebook - Compaq Concerto. Jest to notatnikowy komputer osobisty umożliwiający interakcyjne stosowanie pisaka i klawiatury.

W styczniu br. firma zaprezentowała kolejne cudo, subnotebook z procesorem 486 Compaq Contura Aero ważący 1,3 kg, czyli o 33% mniej od typowego notebooka.

W najbliższej przyszłości firma zamierza wprowadzić na rynek komputer przenośny typu "companion". Będzie on należał do klasy urządzeń przenośnych łączących funkcjonalność komputera podręcznego ze zdolnością do zdalnego dostępu do aplikacji i danych w desktopie PC.

Dział systemów

Wprowadzony w 1990 r. Compaq Systempro był pierwszym serwerem PC, który rzucił wyzwanie rynkowi korporacyjnego przetwarzania danych, zdominowanemu do tej pory przez dedykowane systemy średniej wielkości. Rodzina Systempro/XL jest dziś newralgiczną częścią systemów informatycznych w wielu dużych korporacjach.

Najnowsza rodzina serwerów PC, Compaq ProLiant, wyszła naprzeciw potrzebom korporacji w zakresie takich cech jak: tolerancja błędów, hierarchiczne zapamiętywanie danych, zaawansowana diagnostyka i zarządzanie systemem w oparciu o procesor Pentium (360 tps).

W odniesieniu do największego rynku serwerów sieciowych, tj. grup roboczych 5-30 użytkowników, Compaq skoncetrował swoje projekty na osiągnięciu najwłaściwszego stosunku ceny do efektywności. Compaq Prosignia jest przykładem konfiguracji o przystępnej cenie, włączywszy urządzenia o wysokiej sprawności wyposażone w procesor Pentium. W odpowiedzi na złożoną i czasochłonną kwestię konfiguracji i optymalizacji sieciowych serwerów, Compaq proponuje SmartStart. Wykorzystuje on inteligentny proces zapisany na CD-ROM w celu zautomatyzowania konfiguracji i instalacji serwera.

Wszystkie serwery PC Compaqa są dostarczane wraz z wewnętrznym systemem zarządzającym pod nazwą Insight Server Management Framework (ISMF). Jest to łatwy w użyciu instrument, który eliminuje znaczną część codziennych niedogodności związanych ze skutecznym zarządzaniem siecią. Dzięki systemowi ISMF inżynierowie Compaqa mają zdalny dostęp do sieci klienta w celu natychmiastowej eliminacji ewentualnych problemów.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200