Compaq - droga do sukcesu

Komputery multimedialne

W sierpniu 1993 Compaq wprowadził na rynek, multimedialny komputer osobisty wyposażony w zintegrowany napęd CD-ROM o nazwie Presario 486SX przeznaczony dla biura w domu lub użytku rodzinnego. W USA Presario pod względem wielkości wysyłki nowego produktu pobił wszelkie dotychczasowe rekordy Compaqa.

Obecność na rynkach światowych

Compaq sprzedaje swoje produkty w ponad stu krajach świata. Ostatnio otworzono filie w Japonii i Chinach, a w Europie: w Polsce, Portugalii i na Węgrzech.

Wartość sprzedaży rocznej w przeliczeniu na jednego pracownika wyniosła ok. 700 tys. USD w 1993 r. co daje jej pierwsze miejsce wśród producentów komputerów na świecie. W krajach EMEA (Europa, Środkowy Wschód, Afryka) wartość sprzedaży na jednego pracownika była jeszcze wyższa i wyniosła 1,8 mln USD.

Produkcja

Bezprecedensowa w tej branży 3-letnia gwarancja na wszystkie produkty firmy jest niewątpliwym dowodem jej zdolności produkcyjnych.

Compaq jest producentem międzynarodowym. Jego zakłady produkcyjne znajdują się w Houston, Singapurze i Eskin (Szkocja), a od 1993 r. także w Chinach.

Zakład w Erskine, otwarty w 1987, zajmuje powierzchnię ok. 80 tys. m2. Produkowane są tu przenośne komputery osobiste, desktopy i serwery z przeznaczeniem na region EMEA. Szkocki zakład posiada również zaplecze naprawcze. Zakład w Erskine, podobnie jak zakłady w Houston i Singapurze, posiada certyfikat systemów jakości ISO 9002. Na jesieni br. Compaq zamierza dokonać rozbudowy zakładu. Nowa inwestycja (10 mln USD) uruchomi w Erskine dwie nowe linie produkcyjne wytwarzające płytki drukowane w oparciu o technologię Surface Mount Technology.

Organizacja

Struktura firmy opiera się na kategoriach produktu, elementach organizacyjnych przedsiębiorstwa oraz na obszarach geograficznych. Powyższa struktura organizacyjna została stworzona przez Eckharda Pfeiffera, Dyrektora Generalnego Compaqa, który w październiku 1991 r. po odejściu ze stanowiska dyrektora Operacji Europejskich i Międzynarodowych przejął pełną odpowiedzialność za kierowanie strategiami firmy oraz za jej operacje na rynku globalnym.

Compaq prowadzi politykę kadrową w oparciu o tzw. "open management", która umożliwia wszystkim pracownikom wywieranie bezpośredniego wpływu na działania przedsiębiorstwa. Pracownicy partycypują w sukcesie swojej firmy poprzez szeroki program nagród i premii. Tylko w ub.r. pracownicy Compaqa otrzymali 27 mln USD tytułem premii i udziału w zyskach. Także polska filia firmy będzie opierać się na podanych wyżej założeniach.


TOP 200