Compaq Proliant 2500

Na 10 punktów możliwych do zdobycia, serwer Compaq Proliant 2500 uzyskał aż 9,09. System otrzymał doskonałe noty w kategoriach: kompatybilność, dokumentacja, konstrukcja i łatwość obsługi.

Na 10 punktów możliwych do zdobycia, serwer Compaq Proliant 2500 uzyskał aż 9,09. System otrzymał doskonałe noty w kategoriach: kompatybilność, dokumentacja, konstrukcja i łatwość obsługi.

Komputer ma kształt wieży i dopracowaną konstrukcję modułową, jakiej nie oferują dwa pozostałe systemy. Dlatego serwer ten jest łatwy w obsłudze, jeśli chodzi o rozbudowę i wymianę poszczególnych elementów.

Po wysunięciu z obudowy dwóch paneli, użytkownik ma dostęp do płyty głównej i wszystkich gniazd rozszerzeń. Można wtedy przystąpić do instalowania dodatkowych kart czy zwiększenia pamięci RAM. Serwer jest chłodzony przez trzy wentylatory, z czego dwa mają budowę modułową (można je wymienić bez użycia śrubokręta). Trzeci odprowadza ciepło od (serwer dysponuje tylko jednym zasilaczem) - na jego wymontowanie trzeba poświęcić już nieco więcej czasu.

Za przednim panelem serwera znajduje się pięć dysków twardych. Każdy z nich można w prosty sposób wyjąć z obudowy, odpinając specjalne zatrzaski, które mocują napędy do szuflad. Macierz dyskowa SMART-2/P jest wyposażona w zewnętrzny port SCSI Ultra-Wide. Drugi taki port znajduje się na płycie głównej serwera.

W serwerze można zainstalować maksymalnie 1 GB RAM (standard DIMM) i pięć dysków twardych, które można wymieniać "na gorąco". Licząc wszystkie napędy, do serwera można podłączyć dyski twarde o pojemności 21,5 GB. Jeśli zostanie usunięty wewnętrzny napęd CD-ROM (x8), to można dodatkowo zainstalować trzy dyski twarde i zwiększyć pojemność pamięci masowej o kolejne 9,1 GB. Użytkownik ma możliwość instalowania macierzy dyskowych RAID 0, 1, 2, 4, 5 lub 0+1, która dysponuje pamięcią podręczną o pojemności 4 MB.

Serwer Compaqa otrzymał dodatkowe punkty, ponieważ macierz dyskowa RAID może być opcjonalnie zasilana przez akumulator. Użytkownik ma jednak do dyspozycji tylko jedno gniazdo rozszerzeń standardu EISA/PCI.

Do pracy w sieci serwer dysponuje 10/100 TX UTP (wbudowanym w płytę główną), podłączonym do lokalnej szyny danych PCI, oraz pięcioma zewnętrznymi kartami sieciowymi NetFlex-3 PCI Ethernet. Wszystkie są wyposażone w łącza RJ-45 (skrętka nieekranowana).

W kategorii - konstrukcja i możliwość rozbudowy systemu - produkt firmy Compaq uzyskał ocenę bardzo dobrą.

Również bardzo dobrą ocenę przyznano w kategorii - łatwość konfigurowania i obsługi. Compaq dokładnie opisuje procedury konfigurowania systemu i dołącza kolekcję dysków CD-ROM, na których znajduje się komplet informacji na ten temat. Na serwerze jest preinstalowany system Windows NT Server, a testowany przez nas komputer miał nagrany na dysk twardy zestaw programów konfigurujących macierz dyskową RAID.

Insight Manager to aplikacja zarządzająca systemem i całym otoczeniem sieciowym. Pakiet monitoruje pracę sieci i dostarcza administratorowi niezbędne informacje, które są prezentowane w przejrzysty sposób. Dlatego nawet początkujący użytkownik nie powinien mieć większych kłopotów z opanowaniem tego narzędzia i może efektywnie zarządzać siecią. Compaq nie preinstaluje pakietu Insight Manager - jest on dostępny na jednym z dołączonych dysków CD-ROM. Procedura instalowania tego narzędzia jest jednak wyjątkowo prosta.

Po uruchomieniu testu porównawczego SYSmark/32 okazało się, że Proliant 2500 pracuje z wydajnością podobną do wydajności pozostałych testowanych serwerów, ale uplasował się na ostatnim miejscu uzyskując nieco słabszy wynik - 3180 s. To samo można powiedzieć o programie testującym system pod kątem zarządzania bazą danych, chociaż w tym przypadku Proliant 2500 zajął drugie miejsce (6639 sekund) tuż za serwerem Prioris HX 6000. Jeśli chodzi o sumaryczny czas (wszystkie testy), to Proliant 2500 zamyka stawkę z wynikiem 2:43:39 (godz., min, s).

Cena serwera na polskim rynku wynosi ok. 17 400 USD.


TOP 200