Comdex: wzrasta popularność technologii USB

Podczas rozpoczętych dzisiaj w Las Vegas targów Comdex wielu producentów przedstawia swoją ofertę urządzeń wykorzystujących technologię USB.

Podczas rozpoczętych dzisiaj w Las Vegas targów Comdex wielu producentów przedstawia swoją ofertę urządzeń wykorzystujących technologię USB.

W pawilonie dedykowanym Universal Serial Bus można zobaczyć m.in. Chat4Less USB Internet Phone firmy Actiontec Electronics. Urządzenie to pozwala rozmówcom na podłączenie przewodowego bądź bezprzewodowego aparatu do komputera. Zdaniem producenta, specjalne filtry i kompresja głosu powodują, że jakość rozmowy prowadzonej przez Internet jest zbliżona do prowadzonej przez tradycyjne sieci telefoniczne. Urządzenie jest zgodne z Windows 95/98. W sprzedaży pojawi się na początku przyszłego roku i w cenie ok. 150 USD.

Firma Askey Computer natomiast prezentuje modem kablowy wyposażony jednocześnie w dwa złącza - USB i Ethernet. Zapewnia on szybkość transmisji 40 Mb/s przy pobieraniu danych i 10 Mb/s przy ich wysyłaniu. Cena modemu, który na amerykański rynek trafi w I kw. 2000 r., ma wynosić mniej niż 300 USD.

Nogatech, producent układów scalonych, przedstawił pierwszy układ pozwalający na jednoczesne pobieranie przez komputer strumieniowej transmisji wideo, audio oraz danych poprzez złącze USB. Rozwiązanie to może znacznie przyspieszyć montaż, przechwytywanie i wyświetlanie obrazów wideo.

Icron Systems zapowiedział technologię EnterpriseUSB, dzięki której urządzenia podłączone przez USB będą mogły być oddalone nawet do 100 m od koncentratora USB, a nie, jak do tej pory, tylko do 5 m.

Na stoisku firmy Qualtech są prezentowane adaptery do portów RS-232 i RS422/485 przystosowujące złącza szeregowe do współpracy z urządzeniami USB. Dzięki temu rozwiązaniu użytkownicy mogą podłączać nowoczesne urządzenia peryferyjne do starszych systemów.

Na wystawie nie zabrakło także firmy Creative Labs, która pokazała przenośny cyfrowy odtwarzacz muzyki - Nomad II - zgodny z technologią USB.


TOP 200