Comdex: Czas na DVD

Wszystko wskazuje na to, że płyty DVD, w cztery lata od pojawienia się na rynku, zdobyły wreszcie status jednego z głównych nośników danych.

Wszystko wskazuje na to, że płyty DVD, w cztery lata od pojawienia się na rynku, zdobyły wreszcie status jednego z głównych . W mijającym roku DVD-ROM wydaje się dominującym formatem dysków optycznych, stosowanym na rynku komputerów osobistych klasy średniej. Do jego popularyzacji przyczyni się także zapewne wprowadzenie technologii wielokrotnego zapisu DVD-RAM, które na odbywających się w ubiegłym tygodniu targach Comdex prezentowali różni producenci.

Format DVD-Video zaczął być popularny na rynku amerykańskim mniej więcej rok temu. Do jego popularyzacji na rynku wideo w znacznej mierze przyczyniło się montowanie do komputerów napędów DVD-ROM zamiast tradycyjnych napędów CD-ROM przez dużą część producentów sprzętu komputerowego.

Oprogramowanie jednak znacznie wolniej pojawiało się na płytach DVD, bowiem pojemność 650 MB oferowana przez płyty CD-ROM była wystarczająca dla większości dostępnych aplikacji. Oczywiście pojawiały się wyjątki - niektóre z encyklopedii zajmują 2,4 GB miejsca na jednostronnym dysku DVD. Podobnie jak w przypadku formatu VHS, technologia ta stała się popularna także wśród producentów oprogramowania i filmów "tylko dla dorosłych".

"Technologia DVD dopiero zaczyna się rozwijać" - twierdzi Michael Esposito, właściciel firmy produkującej filmy dla dorosłych Gentelmen's Video. 75% jego filmów sprzedawanych jest obecnie na płytach DVD, podczas gdy jeszcze kilka miesięcy temu wskaźnik ten wynosił zaledwie 10%.

"Odtwarzacze DVD zrobiły duży postęp od momentu ich wprowadzenia na rynek" - ocenia Kevin Hause z International Data Corporation (IDC). Zdaniem analityków, rok 2000 może być rokiem DVD. Obecnie odtwarzacze tego standardu znajdują się w ponad 4% amerykańskich domów, a jedno na pięć gospodarstw deklaruje, że zamierza dokonać jego zakupu w ciągu najbliższych 12 miesięcy.

Do rozwoju DVD-Video przyczyni się z pewnością zapowiedziana na marzec 2000 r. japońska, a w późniejszym czasie amerykańska premiera nowej konsoli do gier PlayStation 2 firmy Sony. Urządzenie to zostanie wyposażone w odtwarzacz DVD (płyty DVD-ROM mają być jego podstawowym nośnikiem) i będzie również odtwarzać dyski DVD-Video. Sony przewiduje, że w ciągu pierwszego miesiąca sprzeda w Japonii ok. miliona sztuk PlayStation 2.

Prezentacje na Comdexie miały także systemy wielokrotnego zapisu DVD-RAM, znajdujące się w ofercie kilku producentów. Dostępne dyski DVD-RAM oferują pojemność zapisu 2,6 GB na płytach jednostronnych lub 5,2 GB w przypadku dysków dwustronnych. Wykorzystanie dwóch warstw zapisu na każdym dysku pozwoli na uzyskanie pojemności odpowiednio do 4,7 i 9,4 GB na dysku jednostronnym i dwustronnym. Producenci zapowiadają sprzedaż pierwszych napędów wykorzystujących ten format na pierwszą połowę przyszłego roku.