Comcast będzie szyfrować ruch pocztowy Gmail

Amerykańska firma Comcast (dostawca usług internetowych) zapowiada, że w ciągu kilku najbliższych tygodni wdroży aplikację, która będzie szyfrować cały ruch pocztowy wymieniany z systemem Gmail. Aplikacja jest obecnie testowana i po upewnieniu się, że pracuje poprawnie, zostanie wdrożona do produkcji.

Google opublikował na początku tego tygodnia raport w którym podaje, jaki procent ruchu kierowanego do i odbieranego z systemu pocztowego Gmail jest szyfrowany. Użytkownicy mogą chronić pakiety webmail przed zakusami włamywaczy, wykorzystując – jeśli jest to tylko możliwe – protokół HTTPS. Nie mogą jednak kontrolować w jaki sposób dostawca usługi email dostarcza napisane przez nich wiadomości do wskazanego adresata.

Google podaje, że od 40 do 50 procent wiadomości email, wysłanych w maju tego roku do systemu pocztowego Gmail przez inne serwery, nie było szyfrowanych. W raporcie można też przeczytać, że w tym samym miesiącu tylko 1 procent ruchu email wymienianego między systemami Gmail i Comcast był szyfrowany.

Zobacz również:

  • Mobile Verification Toolkit sprawdzi, czy nasz smartfon nie był szpiegowany
  • Pshising i quishing

Comcast testuje obecnie aplikację – wykorzystującą technologię TLS; Transport Layer Security) – która szyfruje ruch email domain-to-domain. Aplikację wspierają już dla próby niektóre witryny WWW oraz wybrani dostawcy usług email.

Comcast zapowiada, że twórcy aplikacji zaprezentują ją w przyszłym tygodniu na konferencji MAAWG (Messaging Anti Abuse Working Group), udostępniając wtedy więcej szczegółów technicznych dotyczących jej architektury oraz zastosowanych metod szyfrowania danych pocztowych.

Testy sprawdzające, jaki procent wiadomości pocztowych jest szyfrowany, przeprowadził również niedawno Facebook. Okazała się, że tylko 60% ruchu pocztowego obsługiwanego przez Facebook jest szyfrowane. Dlatego firma gorąco zachęca wszystkich dostawców usług pocztowych do wdrażania technologii STARTTLS, która pozwala szyfrować ruch pocztowy.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200