Comarch zaprezentował prototypy rozwiązań telemedycznych

Firma stworzyła prototypy urządzeń, które umożliwiają zdalny monitoring pacjentów. Są to dedykowane urządzenia, które komunikują się z dostępnymi na rynku urządzeniami pomiarowymi tj. ciśnieniomierz czy glukometr, umożliwiają kontakt pacjenta z Centrum Medycznym, zdalne konsultacje lekarskie i szybką interwencję w przypadku sytuacji zagrożenia życia. Urządzenia mają zostać teraz poddane certyfikacji medycznej, firma przygotowuje się też do wdrożeń pilotażowych.

W trakcie sympozjum "Informatyzacja sektora ochrony zdrowia. Nowe technologie w misji ratowania życia i zdrowia pacjenta - teoria w praktyce" Comarch przedstawiła prototypy rozwiązań telemedycznych przygotowywanych przez centrum badawczo-rozwojowe iMed24, Comarch i ESAPROJEKT. Zaprezentowany został prototyp zestawu HMA czyli domowego asystenta medycznego, który może być wykorzystywany przez osoby przebywające w domu, wymagające stałego monitoringu oraz PMA osobisty, mobilny asystent medyczny, z którym można się dowolnie przemieszczać.

Comarch zaprezentował prototypy rozwiązań telemedycznych

"Dzięki możliwościom, jakie daje współczesna technika, możliwym stanie się świadczenie usług medycznych w sposób zdalny. Pacjent nie będzie już musiał udawać się do szpitala, ale przebywając we własnym domu, gdzie czuje się najlepiej i tym samym najszybciej dochodzi do zdrowia, będzie miał możliwość bezpośredniego kontaktu z lekarzem. Dodatkowo, stan jego zdrowia zostanie przebadany przez specjalistyczne urządzenia i wysłany do szpitala za pośrednictwem Internetu. Ta piękna deklaracja wypowiedziana została 30 lat temu. Po tych kilkudziesięciu latach nadal nie wykorzystujemy w pełni możliwości, jakie daje nam rozwój technologii i telemedycyna" - zauważył Piotr Madej, dyrektor Departamentu Rozwoju Urządzeń Medycznych w iMed24. I dodał, że dużą przeszkodą w wykorzystywaniu telemedycyny są wysokie ceny urządzeń i ich kompatybilność z urządzeniami pomiarowymi, strach przed zmianą i sprawnością urządzeń.

Zobacz również:

  • 5G to nie tylko smartfony - jakie technologie skorzystają?
Comarch zaprezentował prototypy rozwiązań telemedycznych

Firma pracuje więc nad dedykowanymi rozwiązaniami telemedycznymi, które mają się komunikować z dostępnymi na rynku urządzeniami pomiarowymi tj. ciśnieniomierz czy glukometr. W trakcie sympozjum został przedstawiony pokaz zastosowania obu urządzeń. Uczestnicy byli świadkami scenariusza przebiegu leczenia pacjenta ze zdiagnozowanym problemem natury kardiologicznej, u którego konieczne jest przeprowadzenie monitorowania pracy serca metodą Holterowską. Pacjent został wyposażony w prototyp zestawu HMA uzyskujący drogą radiową bieżący wynik pomiaru EKG z urządzenia. Poza zbieraniem wyników pomiarów, urządzenie HMA dzięki integracji z systemem znajdującym się w Centrum Medycznym, komunikowało pacjentowi wszystkie zalecenia, które otrzymał w trakcie wizyty kontrolnej takie jak godziny przyjmowania leków, termin dokonania pomiaru ciśnienia, czy przypomnienie o kolejnej wizycie.

Comarch zaprezentował prototypy rozwiązań telemedycznych

Urządzenie HMA, które znajdowało się w domu pacjenta równocześnie przesyłało wyniki pomiaru medycznego do Centrum Medycznego i stanowiło jednostkę komunikacyjną pomiędzy Centrum, a pacjentem - prowadzony był wywiad ankietowy oraz telekonsultacja. Monitorowany pacjent odpowiadał na pytania dotyczące ogólnego stanu fizycznego, a także mógł uzyskać instrukcje wykonania pomiaru pulsometrem. Przekazane przez HMA do Centrum Medycznego wyniki badania pulsometrem były na bieżąco weryfikowane przez system oraz kontrolowane przez lekarza dyżurnego, który wyniki obserwował na swoim iPadzie we własnym domu. W momencie pojawienia się nieprawidłowości w postaci wyników niezgodnych, tj. zbyt wysokie ciśnienie, system zawiadamiał operatora CM.

Comarch zaprezentował prototypy rozwiązań telemedycznych

Prowadzący pokaz podkreślali, że HMA pełni funkcję nowego kanału dostępu do pacjenta i jako dodatkowe narzędzie komunikacji stanowi uzupełnienie tradycyjnych wizyt kontrolnych. W czasie monitorowania stanu zdrowia pacjent odwiedzał swojego lekarza na wizytach kontrolnych. Na jednej z nich po zakończeniu pomiarów EKG pacjentowi zostało przekazane urządzenie mobilne PMA, dzięki któremu serce pacjenta nadal było monitorowane, mimo, że nie przebywał on już tylko w domu. Uczestnicy Sympozjum mieli okazję dowiedzieć się, jak urządzenia typu PMA może skrócić czas dotarcia do pacjenta w chwili zagrożenia życia. Urządzenia umożliwiło bowiem zlokalizowanie pacjenta, który zemdlał, zdalne monitorowanie jego parametrów do czasu przybycia karetki. Dodatkowo ratownicy, którzy przybyli do nieprzytomnego pacjenta mieli już komplet informacji o jego stanie zdrowia i chorobie, dzięki czemu mogli podjąć natychmiastową reanimację dostosowaną do schorzenia.

Comarch zaprezentował prototypy rozwiązań telemedycznych
Comarch zaprezentował prototypy rozwiązań telemedycznych
W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200