Co zrobić z chwilą wygaśnięcia wsparcia technicznego pakietu Office 2010?

Jak pokazują badania wykonane ostatnio przez kilka firm analitycznych, z usług pakietu biurowego Office 2010 korzysta obecnie dalej ok. 80% firm. Pakiet Office 2007 cieszy się zresztą również dużą popularnością (tu współczynnik ten wynosi prawie 70%). Piszemy o tym aby przypomnieć, że pakiet Office 2010 przestanie być wspierany technicznie w połowie października przyszłego roku. Czas więc działać i pomyśleć o alternatywie.

Po tej dacie firmy nie będą już otrzymywać poprawek ani aktualizacji zabezpieczeń, dlatego powinny zawczasu pomyśleć o tym, jaką ścieżkę migracji na inne narzędzie wybrać. Chociaż jest ich kilka, to w większości przypadków są to usługi i aplikacje oferowane na zasadzie subskrypcji.

Indywidualni użytkownicy i małe firmy mogą w takim przypadku zdecydować się na dalsze trwanie przy pakiecie Office 2010 nie zważając na to, że nie jest on już wspierany technicznie. Jednak z wiadomych względów – chodzi oczywiście o bezpieczeństwo - jest to bardzo ryzykowny krok. Tę ścieżkę odkładamy więc na bok.

Zobacz również:

Można skorzystać z bezpłatnej webowej, czy jak kto woli internetowej usługi Office 365 Online. Jednak wchodzące w skład tej usługi aplikacje wspierają tylko podstawowe funkcjonalności i nie oferują całej gamy opcji, jakie są dostępne przez pełne wersje takich programów, jak Word, Excel czy PowerPoint. Prawdę powiedziawszy, opcją tą powinni się zainteresować wyłącznie indywidualni użytkownicy i to tylko ci, którzy wykonuje proste operacje biurowe.

Można wreszcie wykonać poważny upgrade i wykupić subskrypcję na używanie jednej z wersji pakietu Office 365. Do wyboru są tu wersje biznesowe i domowe. Do pierwsze grupy należy zaliczyć wersje Office 365 Business Essentials, Office 365 Business i Office 365 Business Premium (cena od 4,2 do 10,5 euro za jeden miesiąc), a do drugiej Office 365 Home, Office 365 Personal i Office Home & Student 2019 (cena od 299,99 do 639,99 zł za rok).

Można wreszcie zupełnie rezygnować z oprogramowania biurowego firmy Microsoft i wybrać jeden z bezpłatnych pakietów tego typu, wśród których największą popularnością cieszą się takie programy, jak LibreOffice czy FreeOffice.


TOP 200