Co zrobić, gdy komputer Windows nie chce się zamknąć?

Wielu użytkowników komputerów Windows 7 (do których zaczęli dołączać z czasem użytkownicy komputerów Windows 8 i 10) zaczęło w ostatnich dniach pisać na forach internetowych o pojawieniu się dziwnego błędu. Przy próbie zamykania komputera lub powtórnego uruchomienia, system wyświetla okienko zawierające komunikat „Nie masz uprawnień do zamknięcia tego komputera”.

Jak dotąd przyczyna błędu pozostaje nieznana, chociaż pojawiły się pierwsze sugestie, jak można sobie poradzić z tym problem. Zrobić to może każdy użytkownik komputera nie stosując żadnych skomplikowanych narzędzi (takich jak skrypty) ani nie ingerując bezpośrednio w system operacyjny. Wadą opisanej poniżej procedury jest jednak to, że trzeba ją powtarzać za każdym gdy komputer nie chce się zamknąć.

Krok 1: Tworzymy kolejne konto administratora.

Krok 2: Logujemy się na tak utworzone ad hoc konto.

Krok 3: Logujemy się z powrotem na domyślne konto administratora.

Krok 4: Wybieramy opcję Wyłącz komputer lub Uruchom ponownie.

Jak widać nie jest to generalne rozwiązanie problemu, a doraźne. Dlatego pojawiła się też porada opracowana przez informatyków z firmy Quick Heal, która pozwala ten problem zlikwidować definitywnie. Wielu użytkowników komputerów Windows potwierdziło, że metoda ta rzeczywiście działa.

Zobacz również:

Krok 1: Naciśnij klawisze Windows + R aby otworzyć okno Uruchom.

Krok 2: Wpisujemy polecenie gpedit.msc i naciskamy klawisz Enter (uwaga - polecenie gpedit jest niedostępne na komputerach Windows 7 Home, na których trzeba je po pobraniu z Internetu doinstalować).

Krok 3: W oknie Group Policy Editor (Edytor lokalnych zasad grup) wybieramy: Konfiguracja komputera> Ustawienia systemu Windows> Ustawienia zabezpieczeń> Zasady lokalne> Opcje bezpieczeństwa.

Krok 4: Po prawej stronie panelu Opcje bezpieczeństwa wyszukujemy i klikamy dwukrotnie „Kontrola konta użytkownika: Uruchom wszystkich administratorów w trybie zatwierdzania przez administratora”.

Krok 5: W nowym oknie wybieramy opcję Włącz.

Krok 6: Otwieramy ponownie okno Uruchom, ale tym razem wpisujemy polecenie „gpupdate/force” i naciskamy Enter. Tym samym zaktualizujemy wszystkie zasady grupy.

Krok 7: Wybieramy polecenie Zamknij komputer lub Uruchom ponownie.

Teraz wypada tylko poczekać cierpliwie, co w tej sprawie będzie mieć do powiedzenia Microsoft, który póki co milczy.


TOP 200