Co zobaczymy na KST 2001?

Co zobaczymy na KST 2001?

System XpressLink firmy Siemens jest przeznaczony do obsługi sieci dostępowych z elementami wąskiego pasma

Innym rozwiązaniem szerokopasmowym jest system XpressLink, przeznaczony do obsługi sieci dostępowych z elementami wąskiego pasma. Oferuje on różne interfejsy abonenckie do przekazów medialnych (Ethernet, IP, ATM) oraz usługi telefoniczne POTS i ISDN BRA przy użyciu jednej pary przewodów miedzianych, korzystając z technologii xDSL (ADSL, SDSL) oraz ATM.

Uzupełnieniem szerokopasmowej platformy firmowej jest seria produktów systemu HiPath 5000, integrująca głosowe usługi telekomunikacyjne VoIP i dane odległych baz danych z aplikacjami telefonii internetowej. Promowane na stoisku dwa nowe rozwiązania: HiPath ProCenter Workflow z przeznaczeniem do obsługi kontaktów z klientami (Call Center) oraz HiPath ProCenter Office dla małych i średnich przedsiębiorstw, usprawniają prowadzenie interesów na odległość, korzystając z sieci Internet.

W celu uzyskania sprawnej łączności na obszarach miejskich Siemens proponuje modułowy system zwielokrotnienia falowego DWDM o nazwie TransXpress WaveLine, który – w przeciwieństwie do systemów przeznaczonych dla sieci tranzytowych i pracy dalekosiężnej – został specjalnie zaprojektowany z myślą o minimalizacji kosztów budowy. System integruje różnorodne sieci optyczne o topologii pierścienia lub łańcucha, z wykorzystaniem optycznych multiplekserów dostępowych typu ADM (Add Drop Multiplexer). Transmisja w systemie TransXpress WaveLine jest całkowicie przezroczysta, co zapewnia przekaz sygnałów w wielu formatach przesyłanych danych (Gigabit Ethernet, Fast Ethernet i sygnały wideo SDI/SDTI o przepływności 270 Mb/s) oraz łączenie szkieletowych warstw transportowych SDH o różnych przepływnościach (155 Mb/s, 622 Mb/s, 2,5 i 10 Gb/s).

Wśród bezprzewodowych rozwiązań Siemensa znalazła się oferta Internetu następnej generacji NGI (Next Generation Internet), ukierunkowana na konwergencję głosu, danych i przekazów multimedialnych – łącząca strukturę przekazów pakietowych ATM/IP przez sieć Internetu. Istotnym elementem tej nowej infrastruktury jest ruting przekazów w szerokopasmowej sieci światłowodowej, tworzenie szybkich i przezroczystych łączy z wykorzystaniem technologii DWDM (Dense Wavelength Division Multiplexing) oraz integracja wielu otwartych standardów komunikacyjnych prowadzących transmisje przez jedną sieć telekomunikacyjną.

Do budowy bezprzewodowej sieci dostępowej w konfiguracji punkt–wielopunkt, firma proponuje system TransXpress WALKair – mający cechy zarówno radiowych systemów abonenckich (do 12 km), jak też transmisyjnych dla innych sieci dostępowych. System, często używany jako łącznik radiowy sieci telefonii komórkowej i przewodowej, może zestawiać tradycyjne łącza dzierżawione o przepływności nx64 kb/s lub prowadzać transmisje zgodne z normą G.703 (2 Mb/s).

Sieci przyszłości Siemensa ma tworzyć system OTN (Open Transport Network), oparty na sieci światłowodowej i pozwalający na integrowanie usług pochodzących z różnych sieci. W bieżącej ofercie znajdują się trzy rozwiązania systemowe o przepływnościach: 36,864, 147,456 i 589,824 Mb/s; firma planuje wprowadzenie w przyszłym roku kart liniowych o przepływności 2,5 Gb/s. W architekturze systemu OTN wykorzystuje się cztery główne komponenty: teletransmisyjną infrastrukturę światłowodową, węzły transportowe OTN, wiele różnorodnych kart interfejsów liniowych oraz centrum kontroli sieci NCC (Network Control Centre). Do sprawnego zarządzania systemem zastosowano przyjazny dla użytkownika system OMS (OTN Management System), usprawniający sterowanie przekazem obrazów w czasie rzeczywistym (kamery i monitory), natomiast do monitorowania systemu posadowiono VENUS (Single, Multi i Full), system działający w środowisku komputerowym Windows.

Jedynym dystrybutorem w Polsce produktów okablowania strukturalnego Siemensa jest firma ProTel. Oferta obejmuje podstawowe elementy platformy okablowania strukturalnego z rodziny FutureWay. Wśród elementów tego systemu są firmowe szafy kablowe, wyposażone w system okablowania miedzianego FutureCom oraz światłowodowego FutureLink – łącznie z niezbędnym oprzyrządowaniem potrzebnym do ich instalacji (gniazda, złączki, patchpanele, przykładowe rodzaje i próbki kabli).


TOP 200