Co zamiast BlackBerry?

Nad producentem smartfona BlackBerry zbierają się czarne chmury. W ostatnim czasie firma Research In Motion zwolniła wielu pracowników, a jej akcje znacznie straciły na wartości. Analitycy wątpią, czy oczekiwana i nieustannie przekładana premiera systemu operacyjnego BlackBerry 10 odwróci niekorzystny trend. Być może warto już teraz przygotować się do ewentualnej "przesiadki" na platformę Apple iOS lub Google Android.

Co zamiast BlackBerry?

Pogłoski o nienajlepszej kondycji Research In Motion zostały wzmocnione przez niedawne oświadczenie przedstawicieli firmy o kolejnej już zwłoce w premierze BlackBerry 10 OS. Tym razem przełożono ją na początek 2013 roku (rok później niż początkowo zapowiadano).

Zobacz też RIM zapowiada stratę i zwolnienia pracowników

Zobacz również:

  • BlackBerry dzięki cyberbezpieczeństu z zyskiem po Q1 2023
  • Jak złapać cyfrową równowagę?

Do tego czasu światło dzienne ujrzą Apple iOS 6, Android 4.1 "Jelly Bean" i Microsoft Windows Phone 8, który według wszelkich danych ma zawierać zaawansowane mechanizmy zarządzania i bezpieczeństwa. Jest mało prawdopodobne, aby BlackBerry 10 OS mógł skutecznie odeprzeć atak ze strony trzech, potężnych konkurentów.

Firmy, chcące zminimalizować wpływ ewentualnego upadku Research In Motion na własną flotę urządzeń mobilnych, powinny już teraz przygotować swoich pracowników do korzystania z innych platform (iOS, Android, Windows Phone).

Zmiana mentalności - od komunikacji do aplikacji

Wiele firm już teraz otworzyło się na wykorzystanie smartfonów bazujących na Apple iOS czy Google Android. Odchodzenie od BlackBerry jest dostrzegalne szczególnie na rynku amerykańskim, gdzie przez długie lata sztandarowy smartfon Research In Motion był wręcz synonimem telefonu biznesowego.

Polecamy Pojedynek smartfonów i mobilnych OS-ów

Według Vishala Jaina, z grupy analitycznej 451 Research, w korporacjach zanika powoli model, w którym dominuje prosta komunikacja (poczta elektroniczna, Instant Messaging). W jego miejsce wchodzi świat rozbudowanych aplikacji mobilnych (np. dostęp do systemów ERP)- coś, do czego nigdy nie był stworzony RIM BlackBerry.

Tworzenie i egzekwowanie polityk bezpieczeństwa

Różnorodność platform mobilnych powinna zachęcić firmy do rozwijania systemów bezpieczeństwa i bezwzględnego przestrzegania przyjętych założeń. Analitycy Aberdeen Group przeprowadzili niedawno badania na grupie respondentów z 239 firm. Okazało się, że aż w 43% z nich pracownicy bez przeszkód korzystają z urządzeń mobilnych, które nie wypełniają założeń wewnętrznej polityki bezpieczeństwa.

Polecamy Korporacyjne magazyny z aplikacjami - 10 najlepszych praktyk

Wielu ankietowanych przyznało również, że ich firmach nie istnieją żadne instrukcje właściwego korzystania ze smartfonów opartych na systemach iOS czy Android. Andrew Borg, dyrektor ds. badań w Aberdeen Group, jest przekonany, że rosnące zagrożenie związane z BYOD (Bring Your Own Device) przyczyni się do szybszego wdrażania polityk bezpieczeństwa w przedsiębiorstwach.

Narzędzia zabezpieczające platformę iOS i Android

Przez wiele lat królowała opinia, że tylko BlackBerry jest w stanie zapewnić odpowiedni poziom bezpieczeństwa danych firmowych. To przeświadczenie spowodowało, że smartfon Research In Motion znalazł szerokie zastosowanie w instytucjach finansowych, placówkach medycznych, agencjach rządowych.

Od czasów premiery systemów iOS i Android sytuacja zaczęła się zmieniać. Początkowo nowe platformy nie zagrażały BlackBerry, ponieważ zawierały zbyt wiele luk i niedociągnięć. Według Andrew Borga, obecny poziom zabezpieczeń na platformach iOS i Android nie odbiega od oferowanego przez smartfon produkcji Research In Motion.

Firmy, które bardzo ostrożnie podchodzą do kwestii bezpieczeństwa mogą skorzystać z całej gamy rozwiązań dedykowanych systemom iOS i Android. Niektóre narzędzia pozwalające zarządzać flotą urządzeń mobilnych oferują funkcje przekraczające możliwości BES (BlackBerry Enterprise Server).

Specjaliści działów IT, którzy rozważają przejście z BlackBerry na smartfony z iOS lub Androidem na pokładzie obawiają się również utraty części kontroli nad urządzeniami. Przykładowo, w iOS to sam użytkownik musi zgodzić się, aby jego smartfon był zarządzany przez centralę.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200