Co warto wiedzieć po 10 konferencji Best in Cloud?

Cyberbezpieczeństwo, przechowywanie i analiza danych to możliwości chmury, które w ciągu najbliższych 12 miesięcy będą traktowane priorytetowo przez ponad połowę firm. Relacjonujemy konferencję Best in Cloud 2023.

Dzisiaj po prostu już nie wypada nie używać technologii chmurowych (tak jak sztucznej inteligencji), więc wszyscy są w chmurze, a przynajmniej tak twierdzą. Co to naprawdę oznacza? „Dojrzałość chmurowa w Polsce na tle CEE jest o 3% wyższa, jednak w porównaniu z USA nadal jest na niskim poziomie. Można oczekiwać, że ma szansę przełożyć się to na wdrożenie dojrzalszych rozwiązań chmurowych” – mówił na konferencji Przemysław Galiński CEE Cloud & Digital Director z PwC. Zaprezentował raport podsumowujący perspektywy rynku chmurowego w Polsce na tle Europy Środkowo-Wschodniej i Stanów Zjednoczonych. Według badania PwC, obecnie 38% firm w Polsce wdrożyło chmurę we wszystkich lub większości obszarów swojej działalności (w porównaniu z 35% w CEE i 78% w USA), ale tylko 8% osiągnęło wysoką dojrzałość. Na przeciwnym krańcu jest 30% firm, które nie korzystają z chmury w ogóle (w regionie CEE jest to 27%, a w USA tylko 6), z czego 86% firm, które obecnie nie stawiają na chmurę, planuje przenieść całą lub ponad połowę swojej działalności do chmury w ciągu najbliższych 2 lat. 40% firm z Polski wykorzystuje przede wszystkim chmurę do modernizacji, a tylko jedna na cztery stosuje holistyczne i wieloaspektowe podejście do chmury, które pozwala usprawnić im swoją działalność. Główne bariery w osiąganiu mierzalnych wartości z transformacji chmurowej to budżet, luka talentów i ograniczenia możliwości technologicznych. Przedstawiciele HPE (firmy nagrodzonej w konkursie Best in Cloud za swoje rewolucyjne HPE Data Lake) Krzysztof Chibowski, Advisory and Professional Services Sales, HPE Polska Maciej Malinowski, Architekt rozwiązań wsparcia i serwisu, Hewlett Packard Enterprise tłumaczyli dokąd zmierzają rozwiązania chmurowe. Odpowiedzią jest droga środka, czyli chmura hybrydowa. Konrad Gawda, Cloud Evangelist z Orange Polska poświęciło swoje wystąpienie chmurze efektywnej energetycznie. Ceny energii są znaczącym elementem biznesu, toteż zmniejszenie kosztów i negatywnego wpływu na środowisko (kontekstów jest wiele, od Fit for 55 po oczekiwania generacji Z). Orange zainwestowało w OZE (odnawialne źródła energii) i najnowsze technologie w centrum danych. Firma ma umowę PPA ze spółka celową i efekcie chmura Orange jest zasilana energią odnawialną.

Zrozumienie danych pozwala zmniejszyć ryzyka biznesowe – w każdej branży

Bogumił Brela, Dyrektor Departamentu Rozwoju Platform Inżynierii i Analityki Danych w PKO BP opowiedział case study drogi analityki do chmury swojego pracodawcy. PKO BP już od dawna wykorzystuje uczenie maszynowe w procesach oceny ryzyka. Na podstawie olbrzymiej ilości danych pochodzących z różnych źródeł, tworzone są coraz bardziej zaawansowane modele do oceny ryzyka, prognozowania różnych zjawisk i zachowań klienta, opowiadał dyrektor Brela. „Modele predykcyjne są także niezbędnym elementem wsparcia sprzedaży produktów i usług bankowych w ramach działań CRM. Połączenie skalowalnych, natywnych rozwiązań chmury z najlepszymi, innowacyjnymi rozwiązaniami ze świata open source pozwoliło na stworzenie elastycznej i efektywnej kosztowo platformy zaawansowanej analityki”.

Michał Zajączkowski, Regional Vice President CEE Sales w firmie OpenText nazwał informację „supermocą” organizacji. W zalewie danych (ocenia się, że do końca 2025 aż 80% danych na świecie będzie nieustrukturyzowanych), kiedy coraz trudniej podejmować decyzje biznesowe, można odzyskać sprawczość poprzez odpowiednie zarządzanie treścią. Jak powiedział, „Informacje są bardziej złożone i rozproszone niż kiedykolwiek, a rozproszone informacje nie przynoszą odpowiedzi. Odpowiedź przychodzi, gdy rozbijasz silosy i integrujesz informacje z procesami, aby pracować mądrzej i szybciej podejmować decyzje”. To właśnie nazywa się przewagą informacyjną.

Automatyzacja w chmurze – uczenie maszynowe pozwala zaoszczędzić czas i pieniądze

Pandemia, wojna ukraińsko-rosyjska (oraz inne napięcia geopolityczne), widmo nadciągającego kryzysu gospodarczego podziałały jak kubeł zimnej wody na plany ekspansji i rozwoju wielu firm. Nawet wielkie korporacje wdrożyły oszczędności. Aby przetrwać, firmy są zmuszone zwiększać wydajność biznesową, obniżać koszty oraz nauczyć się strategii, tj. analiz i prognoz. Dzięki rozwojowi sektora rozwiązań as a service, MŚP mogą skorzystać z know-how i efektu skali wielkich organizacji. Zalety takich rozwiązań przedstawiali Łukasz Krawczyk, Cloud2B Oracle Product Manager w 3S Data Center oraz Andrij Szafar, ERP IFS Specialist w Delegate IT na przykładzie platformy Cloud2B Hybrid, która dzięki wbudowanemu bezpieczeństwu, dużej wydajności, szybkiej skalowalności środowiska IT oraz wsparciu zespołów inżynierskich przyspiesza wdrażanie funkcji cyfrowych, znacznie skracając czas implementacji całego rozwiązania. Kolejna ważna kwestia to optymalizacja kosztów w chmurze – nadal jedno z największych wyzwań zarówno dla devopsów jak i managerów. Dominik Skowron, Cloud Digital Advisor w Trek2Summit podzielił się wiedzą, jak w pełni wykorzystać potencjał naszych środowisk wirtualnych używając VMek i zaoszczędzić przy tym nawet do 90%. Tomasz Niemiec, Dyrektor IT, SUPREMIS zgrabnie określił środowiska chmurowe jako „niekończący się, wiecznie żywy proces akwizycji nowoczesnych rozwiązań”. Przede wszystkim zaś, współcześnie chmura tworzy komplementarny system rozwiązań odpowiadających kompleksowo na potrzeby organizacji.

Last but not least – cybersecurity everywhere

Od 2020 roku liczba cyberataków wzrasta w błyskawicznym i wykładniczym tempie. Backup to ostatnia linię obrony przed cyberatakami – ważne jest nie tylko skuteczne zabezpieczanie i odtwarzanie z backupu, ale i dodatkowe możliwości obrony przed atakiem i jego zapobiegania. Jak mówił Przemysław Mazurkiewicz, Sales Engineering Director w Commvault Polska, system Metallic SaaS to rozwiązanie backupowe z chmury. Nie tylko dodatkowo zabezpieczone i mające możliwość zapobiegania cyberatakiem – ale także szybkie w implementacji dzięki możliwościom chmury i nieskończenie skalowalne. Z kolei Artur Cyganek, Regional Director Eastern Europew Acronis omawiał rozwiązanie integrujące cyberbezpieczeństwo, backup, disaster recovery, zarządzanie i automatyzację oraz EDR, czyli zintegrowaną platforma do ochrony cybernetycznej Acronis Cyber Protect.

To właśnie możliwość skorzystania z usług chmurowych w modelu as a service sprawia, że nie przesadzając, każda organizacja się w nim odnajdzie.

Organizatorem wydarzenia był jak zawsze Computerworld Polska. Partnerami generalnymi tegorocznej edycji były firmy HPE oraz Intel; strategicznymi: Grupa 3s (Play), Acronis, Commvault, OpenTExt, Polcom, Senetis, Supermis, Tek2Summit; a wystawcą online Infor.

Koniecznie zarezerwujcie czas na Best in Cloud następnej wiosny.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200