Co potrafi Red Hat Enterprise Virtualization (RHEV)...

...sprawdzili w teście eksperci Infoworld.

Red Hat do czasu przejęcia w 2008 r. izraelskiej firmy Qumranet wraz z jej technologią wirtualizacji desktopowej opartej na KVM (kernel-based virtual machine), do wirtualizacji wykorzystywał hiperwizor Xen, należący obecnie do firmy Citrix. Ostatecznie zrezygnował z niego rok temu wraz z wydaniem wersji oznaczonej numerem 6 systemu operacyjnego Red Hat Enterprise Linux (RHEL). W teście magazynu Infoworld wykorzystano "goły" RHEV Hypervisor, który jest w rzeczywistości bulidem RHEL w wersji 5.6 z pakietami niezbędnymi tylko do wsparcia KVM.

Jako jedną ze znaczących zalet RHEV należy wskazać możliwość wykorzystania wielu technologii zarządzania pamięcią. Jest to współdzielenie stron (page sharing), kompresja pamięci oraz memory ballooning. Oczywiście wszystkie te funkcje mają wady i zalety - page sharing może okazać się lepsze dla obciążeń serwerowych, podczas gdy ballooning może być lepsze z kolei dla desktopowych maszyn wirtualnych. Ale dostępność tych wszystkich opcji trzeba ocenić pozytywnie. RHEV w teście Infoworld uzyskał notę 8,4 i został oceniony "bardzo dobrze". Autorzy testu chwalą rozwiązanie za łatwą i szybką instalację, dobrą wydajność, szerokie możliwości zarządzania, obejmujące zautomatyzowany load balancing i wysoką dostępność do wsparcia większych środowisk. Opis całego testu jest dostępny pod adresem:http://www.infoworld.com/d/virtualization/virtualization-shoot-out-citrix-microsoft-red-hat-and-vmware-666?source=rs .

Desktopowe korzenie

Przeprowadzony przez Infoworld test RHEV wykazał kilka niespodzianek, ciekawostek i niuansów. Wśród nich fakt, że serwer do zarządzania, RHEV Manager, jest aplikacją pod Windows, napisaną w .Net, która działa wyłącznie w Windows R2 i wymaga Internet Explorera - nie tego chyba można się spodziewać po firmie Red Hat. Pracuje jednak ona nad wersją, która działa i pod Windows, i pod RHEL.

Desktopowe korzenie RHEV objawiają się w kilku miejscach. Na przykład tworzenie pól maszyn wirtualnych oferuje szybki i łatwy sposób stawiania serwerów z pojedynczego szablonu, ale ogranicza możliwość niezależnej konfiguracji każdego z nich. Nie można wybrać serwera z puli i włączyć lub wyłączyć tryb wysokiej dostępności bądź ustawić priorytet na tej jednej maszynie.

Wszystkie najważniejsze funkcje serwerowej wirtualizacji są obecne w RHEV, ale niektóre nie działają zgodnie z oczekiwaniami. Tryb wysokiej dostępności czy load balancing ogólnie działają dobrze, ale występują pewne różnice w porównaniu z innymi rozwiązaniami. Dla przykładu, jeżeli pojedynczy host jest bardzo obciążony maszyną wirtualną, a inny serwer w klastrze jest wyłączony w celu serwisowania (maintenance mode) bez żadnych maszyn wirtualnych, to maszyny wirtualne na zajętym serwerze nie rozpoczną procesu migracji do wolnego hosta, jeżeli przynajmniej jedna nie zostanie przeniesiona ręcznie.


IBM Think Digital Summit Poland, 16-17 września 2020
TOP 200