Co po DSL?

Fiber to the Premises (FTTP). Pod taką nazwą kryje się nowa technologia, która ma szansę zastąpić w przyszłości DSL - znaną wszystkim metodę zapewniającą użytkownikom szerokopasmowy dostęp do Internetu.

Ostatnio coraz częściej mówi się o technologii Fiber to the Premises, dzięki której zarówno użytkownicy domowi jak i przedsiębiorstwa, szczególnie te zaliczane do sektora MŚP, będą mogli komunikować się z Internetem z szybkością wielokrotnie większą niż ma to miejsce w przypadku połączeń typu DSL.

Jak sama nazwa wskazuje, technologia FTTP jest oparta w warstwie fizycznej wyłącznie na światłowodach. Dlatego dane są tu przesyłane wielokrotnie szybciej niż ma miejsce w połączeniach DSL, które wykorzystują okablowanie miedziane, najczęściej istniejące linie telefoniczne.

Zobacz również:

  • Czy "powrót do biura" Elona Muska to geniusz czy korporacyjne samobójstwo?

FTTP to wydajność rzędu 100 Mb/s, podczas gdy DSL to przeciętnie 1,5 Mb/s. Jak widać, różnica jest ogromna. Połączeniami DSL są zainteresowani głównie użytkownicy indywidualni i małe firmy. Połączenia FTTP spełnią natomiast oczekiwania nawet najbardziej wymagającego użytkownika, dlatego znajdą zastosowanie w dużych przedsiębiorstwach, obsługując takie aplikacje jak wykonywanie kopii zapasowych danych, wideokonferencje czy transakcje przeprowadzane w czasie rzeczywistym.

FTTP bazuje na pasywnych sieciach optycznych (technologia znana pod skrótem PON; Passive Optical Network), transmitując dane przez światłowód i dostarczając je w ten sposób do urządzenia końcowego zainstalowanego w domu lub w firmie. Stąd pierwszy wniosek – aby połączenia FTTP mogły ruszyć, infrastruktura oparta na miedzi musi być zastąpiona przez infrastrukturę opartą na światłowodach. I nie chodzi tu o infrastrukturę połączeń długodystansowych (na przykład sieci metropolitarne). Tu firmy telekomunikacyjne zainwestowały już sporo w światłowody. Chodzi o infrastrukturę interesującą użytkownika końcowego, czyli o ostatnie kilka czy kilkanaście kilometrów obsługujących komunikację dom-usługodawca czy firma-usługodawca. Wiele zależy tu też od dostawców usług internetowych (firmy telekomunikacyjne), którzy będą musieli zdecydować, czy wprowadzą tę technologię do swoich ofert. Technologia FTTP to nie kwestia najbliższych lat, ale już dzisiaj warto o niej mówić i wiedzieć co przyniesie przyszłość.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200