Co nowego w serwerach?

Jeśli przyszłoby podać jedno określenie charakteryzujące serwery nowej generacji, to można by z całym przekonaniem postawić na "elastyczność".

Jeśli przyszłoby podać jedno określenie charakteryzujące serwery nowej generacji, to można by z całym przekonaniem postawić na "elastyczność".

Na rynku pojawią się kompaktowe, coraz cieńsze serwery. Mają one oferować wiele nowych rozwiązań i usług, które pozwolą szybko instalować nowe systemy i zarządzać nimi tak łatwo jak nigdy przedtem.

Wiodący producenci serwerów, tacy jak Hewlett-Packard, Sun, IBM, Compaq i Dell, przygotowują się do wprowadzenia na rynek produktów, które już po kilkunastu minutach mają być gotowe do pracy. Są to silne serwery zdolne obsłużyć aplikacje uruchamiane w internetowych centrach danych, dysponujące oprogramowaniem zoptymalizowanym pod kątem wykonywania usług tej największej sieci komputerowej.

Użytkownicy powitają na pewno z zadowoleniem nowe rozwiązania wprowadzane do serwerów, z których najważniejsze dotyczą zdalnego zarządzania systemem. Są to wszystko opcje ściśle zintegrowane z komputerem, które są szczególnie przydatne wtedy, gdy administrator musi kontrolować pracę większej liczby serwerów. A farmy serwerów nie są już dzisiaj niczym wyjątkowym.

Wydaje się, że przynajmniej w pierwszych latach nowego wieku prym nadal będą wieść serwery unixowe i linuxowe. Jest to platforma, która skutecznie rywalizuje z nowościami oferowanymi przez Microsoft. Główne zalety tej platformy to duża stabilność i otwarte środowisko pracy. Nie ma się więc czemu dziwić, że w zastosowaniach webowych i w infrastrukturach informatycznych obsługujących handel elektroniczny stawia się na serwery pracujące pod którymś z Unixów lub Linuxów.

W 2000 roku Linux znalazł się wreszcie w centrum zainteresowania gigantów, takich jak IBM, Dell i Compaq. To dzięki nim ten system operacyjny wchodzi coraz częściej na salony. Pod tym słowem należy rozumieć najbardziej wymagających, czyli duże przedsiębiorstwa, banki, internetowe centra danych oraz użytkowników eksploatujących aplikacje obsługujące handel elektroniczny. IBM zdecydował się nawet wprowadzić Linuxa do świata komputerów typu mainframe.

W 2001 roku pojawią się klastry oparte na serwerach pracujących pod systemem Linux. Wiadomo już, że nad klastrami linuxowymi (na których uruchamiane są aplikacje multimedialne przesyłające strumienie danych audio/wideo) pracują takie firmy jak 2netFX i Linux Networx. Ta ostatnia zapowiada, że wprowadzi do swojej oferty oprogramowanie obsługujące klastry (w tym Evolocity 1240s), projektując je z myślą o internetowych centrach danych.

Compaq też stawia na tę platformę, nawiązując ścisłą współpracę z firmą SteelEye, co ma zaowocować powstaniem oprogramowania linuxowego obsługującego klastry komputerowe. SteelEye zdecydował się udostępnić firmie Compaq oprogramowanie LifeKeeper Version 3.1 (obsługa klastrów), które posłuży do zarządzania serwerami linii ProLiant.

Z kolej firma Turbolinux ujawniła, że jej oprogramowanie Turbolinux Server 6 będzie obsługiwało komputery produkowane przez IBM (serwery eServer z900 i systemy mainframe linii S/390). IBM włożył wiele pracy w to, aby Linux mógł obsługiwać produkowane przez niego mainframeŐy, przeznaczając na badania i opracowanie nowych rozwiązań linuxowych blisko 1 mld USD.

Compaq, IBM i Sun nie zapominają też o użytkownikach wiernych platformie unixowej. Sun wprowadził na rynek z początkiem 2001 r. szereg produktów unixowych klasy podstawowej, projektując je z myślą o użytkownikach poszukujących tanich i niezawodnych serwerów obsługiwanych przez ten system operacyjny. Są to serwery dla zainteresowanych handlem elektronicznym i technologią webową.

Jak podaje znana firma konsultingowa IDC, obroty na rynku serwerów wyniosły w 1999 r. 61,4 mld USD, z czego na serwery unixowe przypadło 28 mld USD, a na serwery Windows NT blisko 11,9 mld USD. Szczegółowe dane dotyczące roku 2000 nie są jeszcze znane, ale wszystko wskazuje na to, że nie będą wiele odbiegać od wyników uzyskanych w 1999 r., jeśli chodzi o podział rynku między serwery unixowe i serwery platformy Windows NT.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200