Co nowego w Telbanku

Bankowe Przedsiębiorstwo Telekomunikacyjne Telbank S.A. jest operatorem wydzielonej sieci telekomunikacyjnej służącej głównie do transmisji danych. Celem jego działania jest stworzenie bankom lepszych warunków korzystania z łączy teletransmisyjnych oraz bardziej efektywna współpraca z innymi operatorami telekomunikacyjnymi.

Bankowe Przedsiębiorstwo Telekomunikacyjne Telbank S.A. jest operatorem wydzielonej sieci telekomunikacyjnej służącej głównie do transmisji danych. Celem jego działania jest stworzenie bankom lepszych warunków korzystania z łączy teletransmisyjnych oraz bardziej efektywna współpraca z innymi operatorami telekomunikacyjnymi.

Telebank jest spółką założoną przez grupę największych polskich banków z NBP na czele. Węzły sieci Telbank zlokalizowano w 22 większych ośrodkach miejskich na terenie całego kraju.

Przesyłanie informacji w sieci Telbank odbywać się może na różne sposoby: za pośrednictwem multiplekserowej sieci Telbank-M, za pośrednictwem sieci pakietowej X.25 (Telbank-P). Cyfrowa łączność telefoniczna realizowana jest natomiast za pomocą sieci Telbank-T. Możliwe jest także przesyłanie informacji za pośrednictwem cyfrowych połączeń satelitarnych sieci Telbank-Vsat.

W węzłach sieci dostępne są usługi Telbank-P, Telbank-T oraz Telebank-Vsat dla użytkowników nie posiadających połączenia z siecią telefoniczną.

Telbank-P

jest pakietową siecią komutacyjną zrealizowaną na bazie węzłów PS10 i PS500 firmy Ericsson, w której wykorzystywane są protokoły CCITT - X.25, X.28, X.32 i X.75. Szybkość transmisji na łączach międzycentralowych może wynosić maksymalnie 256 kb/s, a przepustowość węzłów osiąga 300-4000 pakietów. Część kanałów sieci Telbank-P zrealizowana jest za pośrednictwem kanałów cyfrowych multiplekserowej sieci Telbank-M, skonfigurowanych przez operatora sieci do szybkości transmisji 64 kb/s.

Telbank-T

jest siecią abonenckich central (PABX) wykorzystującą cyfrowe centrale MD110 Multidata firmy Shrack-Ericsson. Telebank-T umożliwia realizację połączeń telefonicznych oraz cyfrowych. Możliwa jest komutacja zarówno kanałów fonicznych, jak i cyfrowych, o szybkości przepływu do 64 kb/s. W sieci Telbank-T transmisja danych może odbywać się podczas prowadzonej równocześnie "zwykłej" rozmowy telefonicznej. Podobnie jak w przypadku sieci pakietowej, część jej kanałów zrealizowano za pośrednictwem sieci multiplekserowej z szybkością transmisji 64 kb/s.

Telbank-Vsat

Jest to satelitarna sieć transmisji, stosowana jest m.in. w tych rejonach, gdzie nie istnieje możliwość wykorzystywania sieci naziemnych. System Vsat umożliwia stosunkowo prostą realizację sieci wirtualnych, łączących ze sobą odległych użytkowników. Satelitarny system komunikacji wykorzystywany jest także do realizacji dróg obejściowych, w przypadku awarii połączeń naziemnych. Do przekazu informacji wykorzystywany jest satelita telekomunikacyjny Eutelsat.

Telbank-M

to multiplekserowa, ogólnopolska, centralnie sterowana sieć, zrealizowana na łączach dzierżawionych. System zarządzania pracą sieci w przypadku awarii linii natychmiast kieruje połączenie drogą obejściową, bez przerywania połączenia, w sposób niezauważalny przez użytkownika.

Telbank-M utworzono jako sieć stałych kanałów o dużej szybkości przesyłania danych - w transmisji międzymiastowej zastosowano radiolinie o max. przepustowości 2 Mbit/s. W węzłach sieci zainstalowano multipleksery zarządzane centralnie za pomocą oprogramowania. Pozwala to operatorowi sieci praktycznie na dowolne zestawianie kanałów cyfrowych o przepustowościach od 50 bit/s do 2 Mbit/s.

Obecnie umożliwiono klientom bezpośredni dostęp do sieci Telbank-M. Korzystający z jej usług mogą otrzymać stały kanał cyfrowy o żądanej przepustowości i stałym czasie transmisji określonego pliku danych, wyłącznie na własne potrzeby.

Sieć Telbank-M jest siecią "przezroczystą", tzn. jej użytkownika w ogóle nie interesują sprawy zgodności protokołów transmisyjnych. Transmisja odbywa się automatycznie, niezależnie od rodzaju protokołu. Od strony bezpośredniego użytkownika wygląda to tak, jakby komputery były połączone bezpośrednio przewodami.

Sieć Telbank-M pozwala, poza możliwością utworzenia wydajnego połączenia między dużymi komputerami, także na tworzenie sieci dedykowanych oraz podłączenie do systemów serwisowych SWIFT i Reuter.

Połączenie z serwisem SWIFT realizowane jest za pośrednictwem warszawskiego procesora SWIFT Access Point (SAP), poprzez multiplekser, dołączony do sieci Telbank-M. Każdy z użytkowników SWIFT musi być połączony z procesorem SAP za pomocą oddzielnego portu multipleksera. Poszczególni abonenci dołączeni są za pomocą modemów poprzez łącze dostępowe.

Korzystanie z serwisu Reutera wymaga połączenia sieci Telbank-M z warzsawskim centrum transmisji Reutera za pośrednictwem multipleksera. Podobnie, jak w przypadku serwisu SWIFT, każdy abonent musi być połączony przez oddzielny kanał multipleksera, który kieruje strumień transmisji do abonentów za pośrednictwem sieci Telbank-M. Terminale dołączane są za pośrednictwem sieci dostępowych i modemów.

(the) DOORS

Oprogramowanie Distributed Online-Offline Retrieval System jest systemem informacji o usługach dostępnych w sieci Telbank i jednocześnie bardzo wygodnym narzędziem ułatwiającym dostęp do nich pojedynczemu użytkownikowi.

Wszystkie rodzaje usług umieszczone są w menu. Po wybraniu jakiejś opcji, system DOORS sam nawiązuje niezbędne połączenia, kontroluje poprawność transmisji danych, dokonuje kompresji danych itp. System sam uruchamia na komputerze odbiorcy odpowiednią dla przesyłanych danych aplikację (odpowiednie edytory, arkusze kalkulacyjne, formularze, programy do graficznej prezentacji danych itp.).

Komputerem nadzorującym centralnie pracę systemu DOORS jest Digital VAX z systemem operacyjnym VMS. Komputery użytkowników sytemu DOORS łączą się z VAX-em w celu wymiany danych za pośrednictwem sieci pakietowej Telbank-P (X.25), z którą z kolei mogą być połączeni bądź za pośrednictwem odpowiedniego portu X.25, modemu, sieci Telbank-T lub, jeśli pracują w sieci LAN, odpowiedniej bramki komunikacyjnej (gateway).

Komputer centralny VAX, obsługuje jednocześnie wielu użytkowników systemu, przesyłając dane w postaci poczty, plików, raportów programów i dokumentów. VAX kontroluje jednocześnie poprawność transmisji - poprawność jej musi być potwierdzona, w razie wystąpienia błędów, dokonuje retransmisji, aż do zlikwidowania błędów.

Hierarchiczne menu dla użytkownika powstaje na komputerze centralnym i zostaje przesłane automatyczne do końcowych stacji PC. Na ekranie PC ma ono przejrzystą, wielopoziomową postać, pozwalającą użytkownikowi, po wybraniu odpowiedniej opcji, na niekłopotliwy dostęp do żądanej usługi.

Oprogramowanie DOORS pozwala na pisanie tzw. skryptów, za pomocą których użytkownik może wyeliminować typowe czynności i teksty, które musiałby każdorazowo wykonywać w celu uzyskania dostępu do odległych baz danych lub serwerów, co pozwala na znaczne uproszczenie pracy.

Bezpieczeństwo: poza centralnym rozdzielaniem uprawnień (użytkownicy nie mają dostępu do nie przyznanych im opcji) dostęp chroniony jest hasłem.

Operator systemu DOORS ma możliwość bieżącej konfiguracji menu każdego z użytkowników systemu: w każdej chwili może zmienić zawartość ekranu menu użytkownika, uaktualniając je i dostosowując do bieżących potrzeb. Możliwa jest także kontrola wersji oprogramowania na komputerach użytkowników i w razie potrzeby, ich zdalne uaktualnianie.

Dzięki temu, że serwer DOORS jest dołączony do sieci Internet, użytkownicy systemu DOORS mogą korzystać z usług dostępnych w tej sieci, chociaż ich stacje robocze są ze strony sieci Internet niedostępne. Użytkownicy systemu DOORS mogą korzystać z następujących usług: Telnet (zdalna praca na komputerach), SMTP (poczta elektroniczna) i FTP (transport plików).

Najbliższe plany

Operator sieci Telbank planuje uruchomienie kolejnych usług systemu DOORS: rozsyłanie ceduły giełdowej i kursów walut a także umożliwienie wysyłania faksów i teleksów.

Obecnie użytkownicy systemu DOORS muszą być abonentami sieci Telbank-P. Po opracowaniu systemu taryfikacji w systemie DOORS, dostęp do jego usług możliwy będzie poprzez dowolną sieć telefoniczną, mającą dojście do sieci pakietowej X.25.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200