Co nowego w Longhornie - przyglądamy się następcy Windows XP

Dziennikarze z amerykańskiej redakcji PC World mieli okazję przetestować 64-bitową wersję nadchodzącego następcy Windows XP, o nazwie kodowej Longhorn. Ponieważ pierwsza wersja beta jest spodziewana dopiero latem, do testów użyto kompilacji 5048, przeznaczonej dla deweloperów. Nowy system urzeka wspaniałym interfejsem użytkownika i wprowadza mechanizmy łatwego wyszukiwania dokumentów, lecz poza tym nie wprowadza przełomowych zmian, jeżeli chodzi o jego użyteczność, ani obiecanej poprawy bezpieczeństwa, czy też łatwiejszego łączenia się z urządzeniami przenośnymi. Miejmy nadzieję, że w wersji finalnej problemy te zostaną rozwiązane...

Co nowego w Longhornie - przyglądamy się następcy Windows XP
Longhorn ma pojawić się na rynku w 2006 r. - postanowiliśmy dowiedzieć się, czy ustalono już może jakąś bardziej precyzyjną datę premiery, czy wiadomo, z jakim opóźnieniem w stosunku do światowej premiery pojawi się polska edycja systemu i ile trzeba będzie za nią zapłacić. "Niestety, w tej chwili nie jestem w stanie wskazać dokładnej daty - mogę jedynie powiedzieć, że system powinien pojawić się w naszej ofercie w drugiej połowie 2006 r." - powiedział nam Bartłomiej Danek, rzecznik polskiego oddziału Microsoft. "Jeśli zaś chodzi o premierę polskiej edycji - od długiego czasu wprowadzamy równolegle wiele wersji językowych naszych produktów - w tym również polską. Nie sądzę, aby wprowadzenie wersji polskiej odbyło się później niż na tydzień po premierze wersji angielskiej" - wyjaśnił rzecznik koncernu. "Cena systemu nie została jeszcze ustalono. Trudno też w tej chwili powiedzieć, czy będzie ona równa cenie Windows XP, czy może wyższa lub niższa", dodał Danek.

Jeden system, trzy nowości...

Przez kilka ostatnich lat Microsoft mówił o trzech głównych filarach nowego systemu: silniku graficznym Avalon, nowym systemie plików WinFS oraz warstwie komunikacyjnej o nazwie Indigo. Z czasem zrezygnowano z implementowania WinFS w pierwszej wersji Longhorna, ma być ona dostępna dopiero później, jako rozszerzenie systemu. A jak w takim razie wyglądają dwie pozostałe podpory systemu? Niestety, Indigo nie będzie widoczne dla przeciętnego użytkownika, gdyż jest to ujednolicony model do budowania komunikujących się ze sobą systemów sieciowych. Indigo łączy w sobie istniejące do tej pory technologie aplikacji rozproszonych, takie jak ASMX, .NET Remoting, .NET Enterprise Services, Web Services Enhancements, czy System.Messaging i daje programistom jeden spójny interfejs do budowania bezpiecznych, transakcyjnych serwisów webowych, mogących współpracować w dowolnym, nie tylko windowsowym, środowisku sieciowym.

Zobacz również:

  • To nowe narzędzie usprawnia proces projektowania aplikacji
  • Windows vs macOS - jak są wspierane najpopularniejsze systemy

Warto przypomnieć, że na początku maja w naszym serwisie dostępna była ankieta, w której internauci mogli wypowiedzieć się na temat innowacji, które mają znaleźć się w systemie Longhorn. Okazało się, że zdecydowana większość głosujących uważa, iż żadna z nowych funkcji następcy Windows XP nie zasługuje na miano 'rewolucyjnej' - tak zagłosowało ponad 50% uczestników. Najwyżej ocenioną innowacją był Avalon - nowy 'silnik' graficzny (za 'rewolucyjny' uznało go ok. 20% głosujących). Pełne wyniki ankiety (wraz z komentarzami) można znaleźć tutaj.

Wyniki ankiety PCWK.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200