Co nowego w BI?

Sieci społecznościowe, zastosowania mobilne, analizy predykcyjne, podejmowanie decyzji, narzędzia do kontroli jakości danych i cloud computing - to będą dominujące trendy na rynku rozwiązań klasy BI.

Do 2013 roku:

33% funkcji oprogramowania Business Intelligence będzie wykorzystywanych z poziomu urządzeń przenośnych

15% wdrożeń rozwiązań analityki biznesowej będzie łączyć funkcje typowe dla systemów BI z narzędziami pracy zespołowej oraz mechanizmami społecznościowymi

Do 2014 roku:

30% wykorzystywanych systemów klasy BI będzie wykorzystywać technologię przetwarzania in-memory

30% wykorzystywanych systemów klasy BI będzie wyposażonych w proaktywne rozwiązywania prognostyczne

40% nakładów na uruchomienie rozwiązań BI pochłaniać będą koszty wdrożenia

Źródło: Gartner

Podsumowanie prognoz dotyczących rozwoju funkcjonalności oprogramowania klasy Business Intelligence nie jest zadaniem łatwym. Eksperci prognozują, że analityka będzie wkraczać w kolejne zastosowania biznesowe. Sięgając kolejnych procesów biznesowych, rozwiązania klasy Business Intelligence oferować mają nowe, bardziej zaawansowane funkcje. Dużym powodzeniem cieszyć mają się tu zaawansowane mechanizmy prognostyczne i analizy statystyczne, czyli rozwiązania pozwalające wyciągać jeszcze dalej idące wnioski z informacji zgromadzonych w firmowych bazach danych. Z drugiej strony natomiast systemy BI czeka naprawdę wielotorowy rozwój.

Najbardziej widoczne zmiany będą wynikiem rozwoju warstwy wizualizacji danych. O ile w samej warstwie prezentacji trudno o specjalne innowacje, tak zwiększać ma się interaktywność interfejsu systemów BI. Bezpośrednio za pomocą warstwy prezentacyjnej możliwe ma być wykorzystanie podstawowych mechanizmów analitycznych oraz narzędzi ułatwiających samodzielne konfigurowanie kokpitów menedżerskich i tworzenie nawet bardziej rozbudowanych zestawień. Zdaniem ekspertów, w kolejnych latach kontynuowany będzie trend rozpowszechniony już dzisiaj - wyniki analiz mają być bowiem dostępne dokładnie wtedy, w takiej formie i w takim zakresie, w jakim są potrzebne i najbardziej przydatne.

Zobacz również:

  • Cyfrowa transformacja z AI - co nowego na Google Cloud Next 24
  • Cisco i Microsoft transmitują dane z prędkością 800 Gb/s
  • Kwanty od OVHCloud dla edukacji

Podobne założenia przyświecać będą również rozwojowi mechanizmów pozwalających na dostęp do rozbudowanych funkcji analitycznych z poziomu urządzeń przenośnych. Możliwości w tym zakresie zdecydowanie rozszerza zyskująca zwolenników kategoria urządzeń klasy tablet. Terminale wyposażone w stosunkowo duży wyświetlacz zapewniają szerokie możliwości w transmisji danych i stają się coraz bardziej popularne także w zastosowaniach biznesowych. Prym wiodą tu właśnie rozwiązania wspierające procesy decyzyjne, które dzięki wykorzystaniu możliwości specyficznych dla urządzeń przenośnych zyskują dodatkowe funkcje. W krajach bardziej rozwiniętych popyt na mobilne narzędzia analityczno-raportujące jest dziś widoczny we wszystkich niemal segmentach gospodarki - od przemysłu, przez służbę zdrowia, aż po instytucje publiczne. Nic nie wskazuje, aby polski rynek miał podążać w innym kierunku.

Decyzje zespołowe

Zastosowanie rozwiązań BI sprzyja także zastępowaniu statycznych zestawień z systemów transakcyjnych, dynamicznymi raportami. Oznacza to uwolnienie informacji w firmie, a w efekcie pozwala na udostępnienie funkcji analitycznych pracownikom niższych szczebli. Praktyka pokazuje zaś, że zapewnienie użytkownikom możliwości swobodnej eksploracji i wielowymiarowej analizy danych biznesowych zwykle ułatwia poszukiwanie relatywnie drobnych usprawnień, które w skali całej organizacji przekładają się na wymierne korzyści.

Jednym z najistotniejszych trendów na rynku rozwiązań Business Intelligence ma być popularyzacja technologii usprawniających komunikację i wymianę wiedzy między poszczególnymi uczestnikami procesów decyzyjnych. Docelowo systemy klasy BI będą pełnić rolę kompleksowych narzędzi wspierających zespołowe podejmowanie decyzji. Rozwijane mają być również funkcje pozwalające na wykorzystywanie na szeroką skalę pomysłów pojawiających się w ramach wewnętrznych, korporacyjnych sieci społecznościowych, bo w ich kierunku ewoluować mają dzisiejsze portale intranetowe.

Analizy społeczności

Na przetwarzaniu danych dostarczanych w obrębie społeczności korporacyjnej nie koniec. Cennym źródłem danych istotnych z perspektywy większości firm działających w sektorze B2C oraz części dostawców B2B staną się najprawdopodobniej najpopularniejsze społeczności internetowe. Nowoczesne systemy klasy Business Intelligence już dziś pozwalają na przetwarzanie w kontekście biznesowym informacji pochodzących z najpopularniejszych serwisów społecznościowych. Jednak zdaniem analityków, kierunki rozwoju systemów analityki biznesowej skupione wokół biznesowych zastosowań sieci społecznościowych będą dotyczyć przede wszystkim obszaru marketingu. Wszystko dlatego, że najpopularniejsze serwisy społecznościowe gromadzą coraz większą liczbę użytkowników, którzy z perspektywy biznesu są łatwo osiągalni, a zarazem dostarczają ogromnej ilości informacji na własny temat. Z kolei wykorzystanie narzędzi pozwalających w odpowiednim kontekście wykorzystać wpisy potencjalnych klientów w biznesie sprzyja zwiększeniu efektywności interakcji biznesowych - tych, które realizowane są za pośrednictwem sieci społecznościowych i tych, które prowadzi się za pomocą bardziej klasycznych kanałów.

Prognozowany jest również rozwój mechanizmów i interfejsów pozwalających na bezpośrednie zasysanie strumieni informacji dostarczanych przez użytkowników serwisów społecznościowych.

Tu pojawia się kolejny istotny kierunek rozwoju oprogramowania klasy BI - analiza nieustrukturyzowanych danych. Już dziś najwięksi producenci systemów BI mają w swojej ofercie stosowne rozwiązania pozwalające m.in. na wydobywanie cennych informacji biznesowych z korporacyjnej poczty elektronicznej. Postępuje jednak rozwój mechanizmów pozwalających na analizowanie informacji zapisanych w plikach multimedialnych.

BI zamiast ERP?

Najważniejsze trendy na rynku systemów Business Intelligence:

1. Samoobsługowe BI

2. Analizy predykcyjne

3. Zespołowe podejmowanie decyzji

4. Analityka w czasie rzeczywistym

5. Wykorzystanie modelu cloud computing

Źródło: Gartner

Wiele wskazuje na to, że zasięg funkcji oprogramowania klasy Business Intelligence będzie sięgał coraz dalej w głąb łańcuchów wartości biznesowej. Tego typu funkcjonalności mają umożliwiać sprawniejszą reakcję na jakiekolwiek zmiany zachodzące nawet w dalszym otoczeniu biznesowym. Przybywać ma również rozwiązań dopasowanych do specyficznych potrzeb branżowych. Nie brakuje również opinii mówiących, że w perspektywie kilku kolejnych lat rozwiązania klasy Business Intelligence staną się najważniejszym narzędziem wspomagającym pracę osób odpowiedzialnych za funkcjonowanie firmy - zarówno na poziomie strategicznym, jak i operacyjnym. W zakresie działań operacyjnych systemy BI mają wręcz wypierać rozwiązania transakcyjne, które z kolei pozostaną najważniejszym źródłem informacji poddawanych obróbce analitycznej. Większość dostawców rozwiązań analitycznych już dziś oferuje rozwiązania pozwalające na bieżąco zintegrować oprogramowanie klasy BI z wyspecjalizowanymi systemami wspierającymi produkcję, sprzedaż czy telefoniczną obsługę klienta.

Koncepcja operacyjnego BI różni się nieco od obserwowanego dzisiaj trendu wbudowywania mechanizmów ułatwiających wizualizację i budowanie różnego rodzaju zestawień bezpośrednio w typowe systemy wspierające zarządzanie. Rozwiązania analityczne coraz rzadziej funkcjonują w postaci bytów niezależnych od systemów klasy ERP czy CRM i zintegrowanych z nimi tylko na poziomie bazy danych. Kolejni producenci rozwiązań wspierających zarządzanie poszczególnymi obszarami działalności biznesowej wbudowują w nie coraz bardziej zaawansowane mechanizmy analizy danych. Wszystko po to, aby prezentowane użytkownikom - którzy często nie zdają sobie sprawy, że korzystają z możliwości analityki biznesowej - informacje były dostarczone w bardziej przyjaznej, skondensowanej i uzależnionej od kontekstu formie. Jednocześnie, stopniowo zacierają się granice między poszczególnymi klasami systemów wspomagających zarządzanie.

Analizy z chmury, specjalistyczne serwery

Rozwoju oprogramowania klasy Business Intelligence nie ominie również trend cloud computing. Część ekspertów przewiduje wręcz bardzo dynamiczny rozwój systemów analitycznych wykorzystujących przetwarzanie w chmurze. Zdaniem analityków, na rynku przybywać będzie także rozwiązań sprzętowych zoptymalizowanych pod kątem obsługi konkretnych rozwiązań bądź modeli analitycznych. Pierwsze tego typu systemy są już dostępne, zdaniem analityków - postępować będzie jednak ich specjalizacja.

W miarę upowszechniania się nowych modeli dostarczania aplikacji analitycznych, dedykowanych rozwiązań wspierających przetwarzanie danych biznesowych oraz w obliczu rosnącej konkurencji rynkowej można spodziewać się, że po rozwiązania BI sięgać będą coraz mniejsze firmy. Popularyzacji rozwiązań analitycznych w segmencie MSP sprzyjać będą sygnalizowane już dzisiaj działania producentów tej klasy oprogramowania.

Duży wpływ na rozwój systemów klasy BI mieć będzie również prognozowane upowszechnienie technologii przetwarzania danych in-memory. Zaostrzy się jednak konkurencja między systemami wykorzystującymi kostki OLAP a rozwiązaniami zbudowanymi od podstaw z myślą o wykorzystaniu innych mechanizmów analitycznych bezpośrednio w pamięci operacyjnej. Z kolei przypadku rozwiązań opartych na analizach OLAP przetwarzanie w pamięci operacyjnej przynieść ma istotne korzyści wydajnościowe.

Podsumowując, potencjał systemów analityki biznesowej jest ogromny. Z jednej strony rozwój tej klasy rozwiązań może w zasadniczy sposób zmienić zasady funkcjonowania biznesu, pozwolić na osiągnięcie kolejnego etapu optymalizacji biznesu oraz ułatwić procesy sprzedażowe. Z drugiej natomiast strony nadmiernie automatyzując procesy decyzyjne może wręcz sięgnąć granic absurdu.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200