Co dwa, to nie jeden

Test dwuprocesorowej stacji roboczej TD-400 Pentium Pro Intergraph.

Test dwuprocesorowej stacji roboczej TD-400 Pentium Pro Intergraph.

Komputer Intergraph TD-400 jest dwuprocesorową wersją stacji roboczej TD-300 (Computerworld nr 23, 06.96) wyposażoną w procesory Pentium Pro i przeznaczoną przede wszystkim dla zastosowań inżynierskich.

Budowa TD-400

Stacja robocza TD-400 jest standardowo wyposażona w dwa procesory Pentium Pro 100, 150 lub 200 MHz oraz 64 MB pamięci RAM ECC (Error Checking and Correction) z możliwością rozszerzenia do 256 MB dla modelu desktop i 1024 MB dla modelu w obudowie typu tower.

Testowana stacja była wyposażona w dwa układy Pentium Pro 150 MHz, dysk twardy SCSI o pojemności 2 GB oraz zintegrowaną na płycie systemowej kartę grafiki GL95 opartą na 64-bitowym procesorze graficznym Matrox Millennium, który m.in. odciąża procesory główne od obsługi grafiki Windows. Standardowo karta graficzna ma zainstalowane 2 MB pamięci WRAM (Windows RAM, maks. do 8 MB).

Poza układami grafiki na płycie systemowej opracowanej przez Intergraph zintegrowany jest kontroler Fast SCSI-2, 32-bitowa karta sieciowa Ethernet lub 16-bitowa karta dźwiękowa. Stacja umożliwia wyświetlanie obrazów na dwóch monitorach, podłączenie do sieci za pomocą gniazd AUI i 10Base-T oraz współpracę z urządzeniami peryferyjnymi za pośrednictwem interfejsu SCSI lub łącza MIDI. Płyta systemowa zawiera zestaw układów wspomagających Intel Orion, obsługujący symetryczną pracę dwu procesorów CPU. Do stacji dołączono monitor 21", wbudowany napęd CD-ROM poczwórnej prędkości odczytu oraz multimedialną klawiaturę z wbudowanymi głośnikami, mikrofonem i potencjometrem do regulacji głośności dźwięku. Komputer pracuje pod kontrolą 32-bitowego systemu operacyjnego Windows NT 3.51.

Skalowanie TD

Porównując właściwości komputerów TD-300 (z Pentium Pro 150 MHz) i TD-400 (z dwoma procesorami Pentium Pro 150 MHz i 64 MB RAM), można przetestować wpływ skalowania realizowanego przez zwiększanie liczby procesorów i ilości pamięci RAM na wydajność przetwarzania aplikacji 32-bitowych. Do testu użyto arkusza kalkulacyjnego MS Excel 5.0 dla Windows NT, edytora tekstu MS Word 6.0 dla Windows NT oraz oprogramowania inżynierskiego klasy CAD.

W wyniku zwiększania liczby procesorów skrócono czas przetwarzania zadań arkusza kalkulacyjnego, w mniejszym stopniu dotyczyło to przetwarzania serii pism przez edytor tekstu, a praktycznie nie wpływało na wydajność programu inżynierskiego. Z kolei zwiększenie pamięci operacyjnej o dodatkowe 32 MB RAM zmniejszyło czas przetwarzania użytych aplikacji w porównywalnym stopniu za wyjątkiem programu CAD, który posługuje się w znacznej mierze własnym, graficznym procesorem i współpracującą z nim pamięcią wideo.

O ile dla obliczeń dokonywanych przez arkusz kalkulacyjny wyposażenie stacji TD w drugi procesor jest trafną inwestycją, to dla zastosowanego w teście programu CAD jest to praktycznie zbędne. Wpływ drugiego procesora na szybkość wykonywania zadań inżynierskich jest niezauważalny. Wniosek z przeprowadzonych testów jest bardzo prosty - nie wszystkie 32-bitowe aplikacje korzystają z zalet wieloprocesorowości Windows NT.

Warto więc przed zakupem kosztownej stacji roboczej sprawdzić, czy w połączeniu z używanym oprogramowaniem przyniesie spodziewane korzyści.

Stacja graficzna Intergraph TD 300

Producent: Intergraph Computer Systems

Przedstawicielstwo: Intergraph Europe (Polska), tel. 49 78 82, fax 49 46 91

Cena: stacja (2 x Pentium Pro 150 MHz, 64 MB RAM, 1 GB HDD, CD-ROM 4x) - USD + VAT; monitor 21" kolor, 107 Hz - 3775 USD + VAT, monitor 21" kolor, 82 Hz - 3185 USD + VAT.

Nie należy kupować dwuprocesorowego komputera z Pentium Pro

bez sprawdzenia, czy sosowane oprogramowanie wykorzystuje

zalety systemów wieloprocesorowych.


TOP 200