Co dalej z amerykańskim TikTokiem?

Administracja Bidena naciska ostatnio mocno na TikTok i chce, aby amerykański oddział firmy odciął się na dobre od swojej chińskiej centrali i właściciela (czyli firmy ByteDance), sugerując jednocześnie, że najlepszym rozwiązaniem byłoby sprzedanie tego biznesu innej firmie.

Amerykański biznes TikToka wart jest według analityków wiele dziesiątków mld USD (mówi się o kwocie od 50 do nawet 100 mld USD) i byłaby to jedna z większych transakcji tego typu w ostatnich latach. Jedną z realnych opcji mogłoby być sprzedanie amerykańskiego TikToka jednej z prywatnych firm, która zagwarantowałaby jej samodzielność i po jakimś czasie wprowadziła ją na giełdę.

Eksperci sugerują, że powinna to być firma mająca doświadczenia w zarządzaniu mediami społecznościowymi, wymieniając takie podmioty, jak YouTube, Google czy Meta Platforms. Niektórzy sądzą, że równie dobrze może to być Microsoft lub Oracle. Są to jednak wyłącznie spekulacje, gdyż operację taką może w każdej chwili zablokować rząd Chin.

Zobacz również:

  • Dane odpowiednio zaopiekowane
  • TikTok ma również swojego chatbota AI
  • Chiny zakazują chipów Micron w swojej infrastrukturze krytycznej

Za Microsoftem przemawia fakt, że korporacja ta jak dotąd nie dorobiła się cieszącej się popularnością platformy społecznościowej i TikTok mógłby być dobrym początkiem nowej strategii. Za firmą Oracle przemawia natomiast to, że współpracuje ona już mocno z TikTokiem, przechowując dane amerykańskich użytkowników tej platformy na swoich serwerach. TikTok zdecydował się jakiś czas temu na taki krok, chcąc w ten sposób przekonać swoich amerykańskich klientów, że ich dane są bezpieczne, gdyż nie są wysyłane do Chin.

Jest jeszcze jeden problem. Niektórzy uważają, że chiński rząd nie zgodzi się na to, aby nowy właściciel amerykańskich aktywów TikToka wszedł w posiadanie algorytmów i innych ważnych narzędzi używanych do zarządzania platformą, traktując je jako tajemnicę firmową. A wtedy chętnych na kupno TikToka byłoby zapewne trudno znaleźć.

Ostateczne zapewnienie autonomii amerykańskiemu TikTokowi (sprzedając go dużej firmie technologicznej czy też tworząc zupełnie nowy podmiot), będzie długą i skomplikowaną operacją. N

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200