Co dalej z MPLS?

Sieci 3G w przeważającej większości oparto na technologiach ATM, natomiast 4G wykorzystuje już połączenia Ethernet oraz IP. LTE zakłada przesyłanie IP przez Ethernet jako standard technologii szkieletowej. Wydaje się więc, że MPLS powinien poradzić sobie w tym przypadku. Stworzenie systemu szkieletu mobilnego przy zastosowaniu MPLS powinno być łatwe. Konieczne będzie jednak zsynchronizowanie sieci z mechanizmami przełączania mobilnych urządzeń między stacjami bazowymi. Ta funkcjonalność jest kluczowa dla technologii takich jak LTE. Innym problemem będzie zapewnienie jakości usług LTE, szczególnie jeżeli chodzi o priorytety dla usług głosowych oraz wideo. Jedną z ważnych zalet MPLS jest zdolność do realizacji inżynierii ruchu.

Co dalej z MPLS?

Integracja technologii IP/MPLS w sieci operatora mobilnego

Operatorzy mobilnych sieci zauważają wzrastające znaczenie technologii IP/MPLS, która jest dobrym rozwiązaniem dla szkieletu sieci. MPLS potrafi transportować ruch pochodzący z różnych sieci (m.in. TDM, ATM, Ethernet) i ma rozbudowany QoS. Ta technologia będzie również bardzo przydatna przy migracji do systemów 4G opartych na protokole IP. Koszty wprowadzania IP/MPLS do sieci transportowej są znacznie niższe niż dzierżawa linii pod technologie TDM. Analizy Infonetics Research wskazują, że w ciągu 5 lat koszty infrastruktury przy zastosowaniu IP/MPLS mogą zostać zmniejszone o połowę w stosunku do wykorzystania infrastruktury TDM.

Wprowadzenie technologii IP/MPLS do sieci szkieletowej operatora będzie wiązało się z koniecznością koegzystencji technologii. MPLS pozwoli transportować TDM, ATM czy Ethernet poprzez jedną infrastrukturę. Wsparcie dla protokołu IP zapewni zgodność z technologiami IPv4/IPv6 już teraz lub w niedalekiej przyszłości. Wykorzystując mechanizm MPLS FRR (Fast Reroute), jesteśmy w stanie osiągnąć niezawodność zbliżoną do sieci SONET/SDH.

Wdrożenie infrastruktury IP/MPLS umożliwia transport zarówno głosu, jak i danych przez jedną sieć. Ruch głosowy będzie przesyłany przez szkielet MPLS, a następnie na brzegu sieci konwertowany do postaci TDM/ATM. Konieczne okaże się jednak zapewnienie synchronizacji czasowej, aby zapewnić poprawną jakość głosu, zredukować interferencje oraz zarządzać przełączeniami między stacjami bazowymi.

Tradycyjny szkielet TDM w sieciach mobilnych ma znaczące ograniczenia. Migracja do technologii IP/MPLS powinna znacząco zredukować koszty utrzymania sieci szkieletowej, zwiększyć możliwości skalowalności, a co najważniejsze - przygotować infrastrukturę na przyjęcie nowych technologii. Operatorzy winni przygotować się na zwiększony ruch danych, przy stopniowej redukcji ruchu głosowego, w czym może pomóc MPLS.

Oddech konkurencji

W sytuacji, gdy operatorzy dokładnie rozważają każdą inwestycję, przeorganizowywanie sieci jest na ogół niemile widziane. MPLS-TP nie jest jeszcze gotowe. Brak standaryzacji powoduje, że operatorzy czekają na ostateczną wersję tej technologii oraz implementację sprzętową. Potrzebne jest zrozumienie, na ile MPLS-TP udoskonali sieć transportową. Jeżeli standaryzacja przebiegnie poprawnie, istnieje realna szansa na szybkie przyjęcie się tej technologii. Jeżeli jednak nie stanie się to dość szybko, w kolejce czeka konkurencja na czele z PBT (Provider Backbone Transport) oraz operatorskim Ethernetem (Carrier Ethernet).

W procesie migracji do IPv6 pozycja MPLS jest dosyć jasno określona. Istnieje wiele opcji pozwalających wybrać odpowiednią formę wprowadzenia IPv6 do sieci, w zależności od zakładanego budżetu oraz producenta wykorzystywanej infrastruktury. Przyszłość MPLS w dużym stopniu związana jest z rozwojem sieci mobilnych. Stopniowa migracja operatorów sieci mobilnych do systemów transportowych opartych na IP powinna umocnić pozycję MPLS w tym środowisku.


TOP 200