Co dalej z MPLS?

Najprostszą drogą do wprowadzenia IPv6 w sieci MPLS jest wykorzystanie tuneli realizowanych przez urządzenia brzegowe (CE) klientów. Komunikacja między zdalnymi sieciami IPv6 stosuje tunele IPv4 przesyłające ruch IPv6. Routery brzegowe klienta muszą obsługiwać podwójny stos. Sieć MPLS przesyła ruch wyłącznie przez IPv4. Zaletą rozwiązania jest brak wpływu na infrastrukturę MPLS oraz brak konieczności zmian na routerach operatora. Problemem będzie z pewnością skalowalność rozwiązania oraz izolacja wykorzystywanej adresacji IPv6 w ramach sieci MPLS. Rozwiązanie to będzie z pewnością przydatne dla klientów, którzy zamierzają stosować adresację IPv6 poprzez istniejącą usługę IPv4.

Co dalej z MPLS?

Technologia transportu IPv6 - Circuit Transport over MPLS

Innym rozwiązaniem jest mechanizm określany terminem "Circuit Transport over MPLS". Nie wpływa on na istniejący szkielet MPLS. Routery brzegowe powinny jednak obsługiwać podwójny stos IPv4/IPv6. Komunikacja między sieciami IPv6 odbywa się transparentnie przez dedykowane łącze MPLS (często z wykorzystaniem technologii AtoM - Any transport over MPLS). Mechanizmy są w pełni przezroczyste dla IPv6. Urządzenia brzegowe klienta mogą obsługiwać bezpośrednio IPv6 i nie ma potrzeby zapewnienia na nich podwójnego stosu. W takiej architekturze operator będzie zmuszony do aktualizacji oprogramowania lub wymiany sprzętu realizującego zadania routerów brzegowych. Pozostała infrastruktura MPLS się nie zmieni.

Najbardziej kosztownym rozwiązaniem dla operatora będzie przezroczyste wsparcie MPLS dla IPv6. Wtedy cała infrastruktura szkieletu sieci musi obsługiwać IPv6. MPLS będzie musiał posługiwać się zmodyfikowanym protokołem dystrybucji etykiet współpracującym z IPv6. Dla operatora będzie to ostateczna droga przesyłania IPv6 poprzez MPLS, z uwagi na wysokie koszty całej operacji.

Ciekawą koncepcję połączenia IPv6 z MPLS przedstawia firma Cisco w postaci rozwiązania o nazwie 6PE. Jego zaletą jest brak konieczności aktualizacji sprzętu, zmian oprogramowania oraz modyfikacji konfiguracji w sieci szkieletowej MPLS. Routery brzegowe dostawcy powinny obsługiwać IPv6. Routery pracujące w szkielecie sieci nie ulegają modyfikacji. Cisco 6PE pozwala sieciom IPv6 na komunikację poprzez sieć szkieletową MPLS IPv4. Jest ona realizowana przy wykorzystaniu MPLS LSP (Label Switched Path). Metoda bazuje na rozszerzeniu protokołu BGP o możliwość wymiany informacji o osiągalności IPv6 w ramach etykiet MPLS.

Podsumowując, IPv6 nie wymaga znaczących modyfikacji MPLS. Jedną z metod migracji do IPv6 przez MPLS jest mechanizm 6PE (i pochodne), oferujący wdrożenie IPv6 przy marginalnych kosztach i niewielkim ryzyku. IPv6 jest w tym przypadku traktowane jako jeszcze jedna usługa, która może być obsługiwana przez szkielet IPv4 MPLS. Obecnie nie jest zalecane wprowadzanie przezroczystego transportu protokołu IPv6 w ramach sieci MPLS.

Nowoczesny szkielet sieci mobilnej

Jednym z ważniejszych problemów pozostaje integracja MPLS z systemami mobilnymi (np. LTE) i wykorzystanie takiej infrastruktury w ramach mobilnego szkieletu. Wydaje się, że LTE jest technologią mobilną opartą na IP, która jest perfekcyjnie dostosowana do MPLS przy użyciu w szkielecie 4G.


TOP 200