Co czeka Windows XP?

Zdaniem analityków firmy Gartner Group, niewielu użytkowników komputerów zdecyduje się na korzystanie z systemu Windows XP zaraz po jego, planowanej na 25 października, premierze. Analitycy IDC twierdzą natomiast że Windows XP ma szansę stać się najszybciej zaadaptowanym systemem operacyjnym w historii Microsoftu.

Zdaniem analityków firmy Gartner Group, niezbyt wielu użytkowników komputerów zdecyduje się na korzystanie z systemu Windows XP zaraz po jego, planowanej na 25 października, premierze. Według nich, system nie zawiera aż tak istotnych nowości, by osoby korzystające z jego poprzednich wersji zamówiły nowy system operacyjny. "Nie potrafię wskazać ani jednego wiarygodnego powodu, dla którego użytkownicy mieliby masowo zmieniać system na Windows XP. Głównym kryterium przy wyborze systemu operacyjnego jest (szczególnie dla klientów korporacyjnych) jego stabilność. Przedstawiciele firm będą więc woleli odczekać kilka miesięcy - po takim czasie zwykle na jaw wychodzą wszelkie "bugi" w aplikacjach komputerowych" - mówi Phillip Sargeant, przedstawiciel Gartner Group.

Zdania są podzielone

Przedstawiciele Microsoftu liczą na to, że Windows XP zainteresuje indywidualnych użytkowników - szczególnie za sprawą nowych aplikacji multimedialnych (umożliwiających np. prowadzenie wideokonferencji czy drukowanie cyfrowych fotografii za pośrednictwem Internetu). Przedstawiciele Gartner Group i w tej kwestii nastawieni są sceptycznie, ponieważ większość nowych możliwości Windows XP wymaga połączenia z Internetem. Niestety, znaczna część indywidualnych użytkowników do łączenia się z siecią wciąż wykorzystuje zbyt wolne dla nowych możliwości systemu modemy - wątpliwe więc, by zainteresowały ich takie aplikacje.

Zobacz również:

  • Wkrótce premiera kolejnej wersji aplikacji Outlook dla systemu Android
  • Matryca OLED w laptopie - ważna innowacja czy zbędny wydatek?

Innego zdania są analitycy International Data Corp. (IDC). Według nich, Windows XP ma szansę stać się najszybciej zaadaptowanym systemem operacyjnym w historii Microsoftu. "Według naszych analiz, obie wersje systemu - Windows XP Home oraz Professional - do końca 2002 r. staną się najbardziej popularnym systemem operacyjnym w historii koncernu Microsoft - szczególnie za sprawą umów z producentami komputerów, którzy ów system zamierzają preinstalować w swoich komputerach" - mówi Al Gillen, przedstawiciel IDC.

Wkrótce premiera

Przypomnijmy: oficjalna premiera systemu Windows XP jest planowana na 25 października 2001 r. Wiadomo jednak, że prawdopodobnie już pod koniec września do sklepów trafią komputery z preinstalowanym nowym systemem operacyjnym. Również klienci korporacyjni, używający jednego z programów licencyjnych Microsoftu, będą mogli skorzystać z możliwości uaktualnienia swoich systemów do wersji XP już we wrześniu.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200