Co czeka Microsoft na emeryturze Gatesa

W 2012 r. Microsoft próbował wprowadzić na rynek własne aplikacje oferowane w modelu cloud computing. Spotkały się one jednak z niewielkim zainteresowaniem. W ocenie analityków, spowodowane było to przede wszystkim koniecznością posiadania systemu Windows 7.3 lub Windows Server 2012 i wysokim obciążeniem łączy internetowych. Pojawiały się także opinie, że Microsoft faworyzuje użytkowników przeglądarki Internet Explorer, mimo równego podziału rynku tego typu aplikacji pomiędzy IE, Firefox i Safari.

Niezmienna od lat strategia Embrace & Extend - Przejmij i Rozszerz - okazała się zawodna, a założona w 1975 r. firma nie była w stanie uniezależnić się od przychodów osiąganych ze sprzedaży licencji, zwłaszcza na systemy operacyjne Windows i pakiet Office. Były one źródłem prawie 80% przychodów Microsoftu i jako takie praktycznie utrzymywały rozwój aplikacji biznesowych linii Dynamics, konsol Xbox i odtwarzaczy Zune. Dużą część środków pochłaniało utrzymanie serwisów internetowych, które - z mizernym skutkiem - nieustannie starał się konkurować z gigantem internetowym - Google.

Bill Gates nie pracuje już w Microsofcie. Firmę, której przez lata szefował będziemy zawsze postrzegać przez pryzmat jej produktów. Samego Billa Gatesa zaś - jako założyciela Microsoftu, Naczelnego Architekta Oprogramowania z Redmond i multimilionera - mogliśmy poznać dzięki niezliczonym wywiadom i publicznym wystąpieniom. Przypominamy kilka złotych myśli i cytatów z Gatesa.

Wcześniej władze koncernu kilkukrotnie informowały o planach zmiany modelu licencyjnego na subskrypcje w modelu usługowym. Jednak spotkały się one z ogromną falą krytyki ze strony akcjonariuszy Microsoftu. Oznaczałoby to bowiem znaczne ograniczenie zysków i dywidend. Podobne działania ze strony inwestorów doprowadziły do problemów finansowych praktycznie wszystkie największe koncerny IT, w tym SAP. Także w tym przypadku zmiany strategii zostały zablokowane przez inwestorów. W efekcie koncern został przejęty przez - wywodzącą się z Salesforce.com - firmę Business.com. Spadek sprzedaży licencji Windows i rentowności Microsoftu związany był również z popularyzacją systemu Mac Viper OS. W 2014 r. jego udział rynkowy wynosił ok. 40%. Poza tym - na skutek konkurencji na rynku oprogramowania biurowego - coraz mniejszą popularnością cieszy się Office. Sytuację koncernu pogorszyła decyzja amerykańskiego Departamentu Sprawiedliwości, który w 2012 r. nakazał wznowienie sprzedaży Windows XP.

Co czeka Microsoft na emeryturze Gatesa, scenariusz II

Co by było gdyby... nastąpiło przeciążenie Internetu

Co czeka Microsoft na emeryturze Gatesa, scenariusz III - Co by było gdyby... Windows był oferowany w formie usługi.

Co czeka Microsoft na emeryturze Gatesa, scenariusz IV - Co by było gdyby... Microsoft poszedł w ślady Google i RIM.

Co czeka Microsoft na emeryturze Gatesa, scenariusz V, ostatni - Co by było gdyby... udało się zrealizować program Windows Everywhere.

W 2017 r. kierownictwo Microsoftu zdecydowało o podzieleniu firmy na kilka mniejszych podmiotów oraz sprzedaż niektórych linii produktowych. Podobne kroki podjęły m.in. Borland i Novell. Spółka zajmująca się rozwojem konsol Xbox została błyskawicznie przejęta przez Sony, a linia systemów Dynamics trafiła do IBM, który od kilku lat rozwijał działalność jako dostawca rozwiązań cloud computing. Internetowa działalność Microsoftu, przede wszystkim serwis MSN, została zamknięta. Powodem takiej decyzji była wzrastająca popularność usług Google. Oddział zajmujący się rozwojem pakietu Office i systemów Windows znajduje się obecnie na skraju upadku. Jednocześnie zdecydowano się zrezygnować z marki Windows i - wraz z wprowadzeniem Microsoft Server 2016 - nawiązano współpracę z Apple. Dzięki niej w systemie Microsoftu zintegrowano funkcjonalności Mac OS Server.

Pod nazwą Microsoft pozostał m.in. dział rozwoju oprogramowania serwerowego i narzędzi programistycznych. Ta, zatrudniająca sześciokrotnie mniej osób aniżeli pierwotny koncern, firma radzi sobie najlepiej. Działalność spółki koncentruje się na nowatorskich rozwiązaniach technologicznych, zaś relatywnie niewielki wzrost realizowany jest w sposób organiczny.

Kolejny odcinek już jutro.

Opracowanie na podstawie tekstu Galena Grumana z amerykańskiego Infoworld - After Bill Gates, five possible futures for Microsoft.


TOP 200