Co ciekawego w Gdańsku

W dniach od 22 do 25 października br. po raz piąty odbędą się w Gdańsku Targi Zarządzania Informacją w Administracji i Bankowości - InfoMan '96. Równocześnie, po raz pierwszy, odbędą się targi BaltSoho dla małych i średnich firm.

W dniach od 22 do 25 października br. po raz piąty odbędą się w Gdańsku Targi Zarządzania Informacją w Administracji i Bankowości - InfoMan '96. Równocześnie, po raz pierwszy, odbędą się targi BaltSoho dla małych i średnich firm.

Jak twierdzą organizatorzy, weźmie w nich udział ponad 70 wystawców z kraju i zagranicy, którzy zaprezentują produkty ponad 110 firm. Jest to co prawda mniej niż w ubiegłym roku, ale w tej edycji z InfoMana wydzieliły się Targi Wyposażenia i Technik Komputerowych dla Biura Sklepu i Domu, BaltSoho, w których uczestniczyć będzie 40 wystawców. Zaprezentują oni wyposażenie biur (meble, dywany, oświetlenie, sprzęt biurowy, sprzęt komputerowy, drukarki, akcesoria komputerowe, materiały eksploatacyjne itp.), ale także kasy i drukarki fiskalne, sejfy oraz oprogramowanie dla małych przedsiębiorstw. W ofercie tych firm znajdą się także programy edukacyjne i rozrywkowe.

Zgodnie z opinią organizatorów, podział ten ma spowodować większe "ubranżowienie" targów i doprowadzi do tego, że zgodnie z ideą InfoMana wystawa będzie przeznaczona wyłącznie dla producentów rozwiązań dla administracji i bankowości. "W tegorocznej edycji będzie jeszcze kilka firm oferujących sprzęt biurowy, które nie za bardzo wierzą w BaltSoho i postanowiły wziąć udział w InfoManie. Mam nadzieję, że od przyszłego roku podział, który zaproponowaliśmy, przyjmie się wśród wystawców" - powiedziała Anna Lasocińska, przedstawiciel organizatora - Międzynarodowych Targów Gdańskich.

Administracja

W tym roku w Gdańsku najszerzej prezentowane będą kompleksowe rozwiązania dla urzędów administracji państwowej i samorządowej oraz systemy bankowe.

FIN SKOG - Geomatics International z Gdańska zaprezentuje na targach dwa produkty przeznaczone dla sektora administracji. Pierwszy z nich to Multi SIP 1000 - System Informacji Przestrzennej - do wspomagania zarządzanie dużymi imprezami miejskimi, takimi jak np. obchody 1000-lecia Miasta Gdańska, uwzględniający w szczególności zagadnienia ratownictwa, kompleksowej informacji turystycznej oraz innych zadań administracyjnych. Drugi produkt tej firmy to oprogramowanie PCI służące do analizy obrazów satelitarnych.

Oprogramowanie Multi SIP 1000, już działające w Gdańsku, jest zintegrowaną, graficzno-tekstową bazą danych zawierającą informacje o całej infrastrukturze turystycznej miasta, bazie hotelowej, komunikacji, najważniejszych instytucjach, takich jak: banki, konsulaty, urzędy pocztowe i inne. Twórcy systemu zwrócili szczególną uwagę na informacje niezbędne do sprawnego przeprowadzania akcji ratowniczych przez jednostki pogotowia ratunkowego, straży pożarnej i policji. Multi SIP 1000 może współpracować z różnymi platformami programowymi i sprzętowymi.

Systemy bankowe

Jak co roku, na targach przedstawi swoją ofertę wrocławska Elba, producent oprogramowania dla banków. Tym razem zaprezentuje swój najnowszy produkt BAKIS - System do Obsługi Bankowej Informacji Sprawozdawczej. Z początkiem 1997 r. Narodowy Bank Polski będzie wymagał od central banków komercyjnych i spółdzielczych, banków regionalnych i BGŹ sprawozdań w określonym przez siebie profilu. BAKIS ma pomóc zebrać wymagane przez NBP informacje z systemów ewidencyjno-księgowych zainstalowanych w bankach wielooddziałowych, nie mających centralnego systemu księgowego. Aplikacja ma zautomatyzować proces przygotowania tych danych dla systemu sprawozdawczego NBP.

Drugim produktem prezentowanym na InfoManie będzie system Raba - przeznaczony do gromadzenia danych z oddziałów banków i ich konsolidacji na poziomie centrali. Jedną z podstawowych funkcji tego programu jest tworzenie kompleksowych raportów oraz automatyczna aktualizacji bazy danych w centrali.

Warszawski SterProjekt swoją ofertę targową kieruje również do banków. Dwa główne produkty przeznaczone dla tego sektora to TelekontoPlus (system bankowości elektronicznej) i TurboSWIFT - interfejs służący do rozliczeń z bankami zagranicznymi. TelekontoPlus umożliwia bankowcom wgląd w bieżący stan konta, dostęp do danych o transakcjach na rachunkach, realizację dyspozycji bankowych, tworzenie, rozsyłanie i przeglądanie informacyjnych biuletynów bankowych, bezpośredni eksport danych o kontach i obrotach do zewnętrznych systemów (np. finansowo-księgowego) oraz obsługę kursów walut. Klient banku ze swej strony ma dostęp do informacji o bieżącym stanie konta, może także zdalnie realizować wszystkie operacje na swoim rachunku. Opcjonalnie system ten może być rozbudowany o moduły: Voice - umożliwiający uzyskanie informacji bankowych za pomocą aparatu telefonicznego - oraz Mobile Home Banking - przesyłający informacje bankowe na pagery.


TOP 200