Cloudera i Hortonworks zapowiedziały fuzję

Dwie znane firmy publiczne IT specjalizujące się w oprogramowaniu open source ogłosiły, że podjęły decyzję o połączeniu. Chodzi o Clouederę oraz konkurującą z nią do tej pory ostro na tym rynku firmę Hortonworks. Obie firmy poinformowały oficjalnie, że ich rady dyrektorów zatwierdziły już transakcję.

Obie korporacje specjalizują się w projektowaniu oprogramowania przetwarzającego duże porcje danych (bazującego na opracowanej swego czasu w Yahoo technologii Hadoop), rywalizując na tym rynku z takimi firmami stosującymi inne technologie, jak Amazon, Microsoft, Google czy Oracle.

Wygląda więc na to, że na rynki IT pojawi się wkrótce potężna korporacja, której wartość analitycy oceniają na co najmniej 5,2 mld USD. Obie firmy zapewniają, że negocjując połączenie rozmawiały ze sobą "jak równy z równym" trzymając się zasady, że interesy każdej z nich zostaną zachowane.

Zobacz również:

Uzgodniono, że na czele nowej firmy stanie obecny dyrektor wykonawczy firmy Cloudera (Tom Reilly), a CEO firmy Hortonworks (Rob Bearden) ma zagwarantowane miejsce w nowej radzie dyrektorów. Wiadomo też, że osoby posiadające akcje firmy Cloudera staną się właścicielami 60% udziałów nowego podmiotu gospodarczego.

Tuż po ogłoszeniu decyzji o połączeniu się, akcje obu firm poszybowały w górę. W przypadku firmy Hortonworks o 13%, a w przypadku firmy Cloudera o 15%.


TOP 200