Cloudera i Hortonworks zapowiedziały fuzję

Dwie znane firmy publiczne IT specjalizujące się w oprogramowaniu open source ogłosiły, że podjęły decyzję o połączeniu. Chodzi o Clouederę oraz konkurującą z nią do tej pory ostro na tym rynku firmę Hortonworks. Obie firmy poinformowały oficjalnie, że ich rady dyrektorów zatwierdziły już transakcję.

Obie korporacje specjalizują się w projektowaniu oprogramowania przetwarzającego duże porcje danych (bazującego na opracowanej swego czasu w Yahoo technologii Hadoop), rywalizując na tym rynku z takimi firmami stosującymi inne technologie, jak Amazon, Microsoft, Google czy Oracle.

Wygląda więc na to, że na rynki IT pojawi się wkrótce potężna korporacja, której wartość analitycy oceniają na co najmniej 5,2 mld USD. Obie firmy zapewniają, że negocjując połączenie rozmawiały ze sobą "jak równy z równym" trzymając się zasady, że interesy każdej z nich zostaną zachowane.

Zobacz również:

  • Z usług GitHub korzysta już ponad 100 mln użytkowników
  • 10 wskazówek firmy Cloudera, żeby skutecznie wdrożyć technologie uczenia maszynowego w firmie

Uzgodniono, że na czele nowej firmy stanie obecny dyrektor wykonawczy firmy Cloudera (Tom Reilly), a CEO firmy Hortonworks (Rob Bearden) ma zagwarantowane miejsce w nowej radzie dyrektorów. Wiadomo też, że osoby posiadające akcje firmy Cloudera staną się właścicielami 60% udziałów nowego podmiotu gospodarczego.

Tuż po ogłoszeniu decyzji o połączeniu się, akcje obu firm poszybowały w górę. W przypadku firmy Hortonworks o 13%, a w przypadku firmy Cloudera o 15%.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200