Cloud computing jako "cyfrowa" energia, czyli nowa strategia Komisji Europejskiej

Do roku 2014 zakończyć się mają prace nad strategią cloud computing w Unii Europejskiej. Jej założenia zostały przesłane właśnie do konsultacji.

9,5 mld euro ma przynieść w latach 2014-2020 sprzedaż aplikacji mobilnych bazujących na rozwiązaniach cloud computing - szacuje Komisja Europejska.

Jedną z biorących w nich udział organizacji jest stowarzyszenie EuroCloud Europe. Jego polski oddział powstanie w tym roku. Jak tłumaczy Eric Pigal, ekspert Komisji Europejskiej ds. bezpieczeństwa i cloud computing, członek zarządu EuroCloud Poland, Komisja Europejska chce potraktować usługi w chmurze jak "cyfrową" energię.

Zdaniem Komisji Europejskiej, do głównych graczy dostarczających infrastrukturę cloud computing w UE należą przede wszystkim firmy amerykańskie: Amazon.com, Google i Microsoft. Choć znalazł się chlubny wyjątek - francuska firma OVH - uznana za czwartego, czołowego dostawcę usług cloud computing na unijnym rynku. Niewykluczone, że Komisja Europejska będzie chciała zmotywować operatorów telekomunikacyjnych do inwestycji w infrastrukturę cloud. Choć nie jest to wyraźnie określone i stanowi jeden z elementów konsultacji strategii "chmurowej".

Zobacz również:

W 2010 roku powstało stowarzyszenie EuroCloud Europe. Organizacja zrzeszająca środowiska biznesowe i naukowe sektora cloud computing z krajów członkowskich Unii Europejskiej. Stowarzyszenie jest głównym partnerem Komisji Europejskiej zakresie tego typu usług. Do władz europejskiego stowarzyszenia Europe Cloud Europe została powołana Anna Katarzyna Nietyksza, która została również desygnowana na stanowisko prezesa powstającej polskiej części stowarzyszenia pod nazwą EuroCloud Polska.

"Nad infrastrukturą cloud computing są dostawcy usług, pośredniczący w kontakcie z użytkownikami. Ten segment jest jeszcze mało dojrzały i nie ma w nim liderów" - tłumaczy Eric Pigal. Strategia Unii koncentruje się na odbiorcach końcowych usług w chmurze. Komisja chce wprowadzić standardowe kontrakty między dostawcami i odbiorcami usług. Ważne jest to dla użytkowników indywidualnych oraz MŚP - dla nich oszczędności związane z wykorzystaniem cloud computing mają wynieść 10-20% wydatków na IT. Przy tworzeniu standardowego kontraktu KE chce czerpać z wzorców amerykańskich. Powstać mają standardy obowiązujące na unijnym rynku cloud.

W programie europejskim "Horyzont 2020", który wejdzie w życie w 2014 roku będzie około 2 mld euro na budowę nowych usług wykorzystujących #chmurę".

Rozważane są możliwości stworzenia unijnego prawa usług cloud computing. Ma powstać obowiązująca we wszystkich 27 państwach UE dyrektywa. "Ujednolicenie prawa, według wyliczeń Komisji Europejskiej, ma przynieść 500 mln Europejczykom oszczędności rzędu 2,5 mld rocznie" - mówi Anna Nietyksza.

Dziś 95% firm chciałoby skorzystać z usług cloud, ale boi się nowej oferty. Usługi mają być popularyzowane w sektorze publicznym. Powstała inicjatywa European Cloud Partnership z początkowym budżetem 10 mln euro na promocję cloud w administracji. Dla przedstawicieli sektora publicznego mają być dostępne zachęty finansowe. Być może powstanie niezależny dostawca cloud dla administracji w całej Unii. Podobnie może być z bankami, które chętniej skorzystają z chmury prywatnej niż publicznej. Taką instytucję dla sektora bankowego chce powołać Luksemburg, który skupia wiele instytucji bankowo-finansowych.

Z badań Komisji Europejskiej wynika, że rynek cloud computing wyceniany jest w samej Europie na ok. 80 mld euro. Jego rozwój ma zaś przyczynić się do zwiększenia wartości europejskiego PKB do 160 mld euro w 2020 roku. Ma to być m.in. wynik powstania 2,5 mln nowych miejsc pracy czy udostępniania nowych narzędzi dla biznesu. "Tylko dodatkowe przychody ze sprzedaży aplikacji mobilnych szacowane są na 9,5 mld euro w latach 2014-2020" - zapowiada Anna Nietyksza. W programie europejskim "Horyzont 2020", który wejdzie w życie w 2014 roku będzie około 2 mld euro na budowę nowych usług wykorzystujących #chmurę".

Stowarzyszenie EuroCloud Polska będzie prowadziło akcje informacyjne, organizowało konferencje i kongresy cloud computing. "Będzie też instytucją wydającą certyfikaty bezpieczeństwa rozwiązań cloud computing, które są uznawane m.in. przez Federalne Biuro Bezpieczeństwa IT - BSI" - powiedziała Anna Katarzyna Nietyksza. Polski oddział będzie także aplikował o fundusze unijne, prowadziło konsultacje z administracją i wszelkiego rodzaju działalność mającą na celu popularyzację i edukację z zakresu cloud computing. Ważnym celem stowarzyszenia będzie kojarzenie dostawców tego typu rozwiązań - poszukujących kapitału na rozwój - z inwestorami.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200