Cło powraca

W tym roku Główny Urząd Ceł przeznaczy na inwestycje informatyczne ok. 50 mln zł. W II kwartale rozpoczną się przetargi na budowę dwóch kolejnych systemów.

W tym roku Główny Urząd Ceł przeznaczy na inwestycje informatyczne ok. 50 mln zł. W II kwartale rozpoczną się przetargi na budowę dwóch kolejnych systemów.

Zbigniew Bujak - prezes Głównego Urzędu Ceł - zapowiedział, że ok. 50 mln zł, które w tym roku GUC otrzyma z budżetu, zostanie przeznaczonych na inwestycje w rozwój systemów informatycznych. W ciągu 2-3 lat kwota ta wzrośnie do 70-80 mln zł.

Do końca marca br. przedstawiciele GUC zamierzają rozpisać przetargi na kolejne elementy systemu wspomagającego pracę celników. Dotyczą one m.in. budowy oprogramowania do obsługi zgłoszeń celnych - CELINA. Za jego pośrednictwem będą tworzone dokumenty SAD. Rozwiązanie to ma także umożliwić weryfikację danych na dokumentach celnych i na tej podstawie pozwolić na podjęcie decyzji, czy skierować przewoźnika do kasy (by zapłacił cło), czy do kontroli celnej.

Drugi system, którego budowa ma się rozpocząć jeszcze w tym roku, to - działający na bazie hurtowni danych - system (Management Information System) CELESTA. (O szczegółowych planach informatyzacji GUC pisaliśmy w CW 34/99).

"Do końca tego kwartału opracujemy wymagania techniczne poszczególnych systemów i specyfikację przetargową. Rozstrzygnięcie przetargów nastąpi najpóźniej do końca czerwca tego roku. Przetargi obejmą także dostawy sprzętu" - mówi Andrzej Tyrowicz, dyrektor Departamentu Informatyki GUC. "Każdy z tych projektów ma trwać nie dłużej niż rok" - zapewnia.

GUC jeszcze w tym półroczu rozstrzygnie kto wdroży we wszystkich placówkach celnych nowy system finansowo-księgowy. Jego pilotażowe wdrożenia zakończono w Krakowie i Nowym Targu. W tym roku zostanie również rozbudowana sieć rozległa Głównego Urzędu Ceł. Do sierpnia 2000 r. ma powstać zintegrowany system taryfy celnej - ISZTAR, który opracowuje .

Przedstawiciele GUC deklarują, że stosowane w polskich placówkach celnych systemy informatyczne do końca 2001 r. osiągną "zgodność techniczną" z rozwiązaniami informatycznymi Unii Europejskiej. Ma to umożliwić wzajemną wymianę danych.


TOP 200