ClearPath Plus - nowości mainframe'owe Unisys

Unisys wprowadził na rynek pod koniec kwietnia trzy nowe superserwery linii ClearPath Plus. Nowe komputery "mainframe" pozwalają administratorom konsolidować aplikacje i serwery platformy Windows.

Unisys wprowadził na rynek pod koniec kwietnia trzy nowe superserwery linii ClearPath Plus. Nowe komputery "mainframe" pozwalają administratorom konsolidować aplikacje i serwery platformy Windows.

Elementem integrującym jest super-serwer linii ClearPath Plus. Jak twierdzi Unisys, jego nowe superserwery pracują trzy razy wydajniej niż poprzednie produkty i można na nich konfigurować dwa razy więcej partycji.

Zobacz również:

  • Stacje dokujące do laptopów biznesowych - USB C vs Thunderbolt
  • Oracle tnie koszty i zwalnia pracowników?
  • IBM chroni swoje systemy mainframe przez atakami wykorzystującymi komputery kwantowe

Nowe komputery "mainframe" (ClearPath Plus CS7201, CS7402 i CS7802) są oparte na firmowej architekturze wieloprzetwarzania komórkowego CMP (Cellular MultiProcessing). Jest to technologia opracowana dla środowisk Windows, której główną zaletą jest to, że poszczególne procesory Intel wchodzące w skład komputera można konfigurować na różne sposoby.

Procesory intelowskie mogą reprezentować pojedynczy system lub wchodzić w skład węzła będącego częścią klastra komputerowego. Dzięki architekturze CMP administrator może instalować w jednym chassis do 32 procesorów, a następnie konfigurować wiele partycji, każda pracująca pod różnymi systemami operacyjnymi (jedna partycja może się składać z 4 lub 8 procesorów Intel Pentium III Xeon). Może to być system operacyjny Windows 2000 Advanced Server, Windows 2000 DataCenter Server, Unisys MCP i OS2200.

Unisys zastosował w serwerach nową technologię Storage on Demand (pamięć na żądanie), ułatwiającą zwiększanie pojemności pamięci masowej.

Unisys oferuje specjalny system rozliczeń za korzystanie z serwera, dzięki któremu użytkownik może zaoszczędzić sporo pieniędzy. Rzecz sprowadza się do tego, że użytkownik może utworzyć w ramach serwera partycję, która nie będzie wykorzystywana do uruchamiania aplikacji produkcyjnych, a posłuży do opracowywania nowych programów. Rabat za korzystanie z takiej partycji może wynieść nawet do 50 proc.

Jak podaje Unisys, wydajność serwera ClearPath Plus CS7201 (waży 600 kg) odpowiada 325 proc. wydajności tych systemów, które będzie zastępować. Serwer ClearPath Plus CS7201 można podzielić na 8 partycji i jest dostarczany z dyskami twardymi 150 GB (maks. pojemność pamięci masowej - 900 GB). Serwer może zawierać do 96 gniazd PCI (64-bitowych) taktowanych zegarem 33 MHz.

Serwer ClearPath Plus CS7402 jest oparty na procesorach CMOS, zapewniając doskonałą obsługę aplikacji pracujących w trybie on-line (przetwarzanie transakcyjne). Unisys podaje, że jeden procesor wykonuje 20-50 mln instrukcji na sekundę. Cztery procesory mają więc moc obliczeniową 200 MIPS, a serwer można podzielić na 4 partycje.

Najpotężniejszy jest serwer ClearPath Plus CS7802, w ramach którego można utworzyć do 32 partycji. Jego moc obliczeniowa to 5400 MIPS.

Najtańszy model serwera z serii ClearPath Plus kosztuje 413 tys. USD.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200