Citrix: wirtualne desktopy będą tańsze niż fizyczne

Przedstawiciele firmy Citrix twierdzą, że zdołali na tyle zredukować koszty wirtualnych dekstopów, że już wkrótce firmom się będzie bardziej opłacało wdrożyć rozwiązanie zwirtualizowane niż kupować "fizyczne" komputery.

Ma to być możliwe m.in. dzięki wprowadzeniu na rynek nowego układu SoC (system-on-a-chip) o nazwie HDX, który będzie produkowany przez Texas Instruments i montowany w sprzęcie oferowanym przez partnerów Citriksa (np. NComputing).

Wedle zapowiedzi Wesa Wassona, szefa marketingu firmy Citrix, cena HDX nie powinna przekroczyć 100 USD. Wasson tłumaczy, że nowy układ znajdzie zastosowanie w wielu różnych urządzeniach - np. terminalach o gabarytach paczki papierów, a także monitorach, klawiaturach czy nawet telewizyjnych dekoderach.

Zobacz również:

  • 5 priorytetów, które obniżają koszty chmury i usprawniają operacje IT

HDX ma oferować sprzętową obsługę wirtualnych dekstopów - pozwoli ona na łatwe wdrożenie i korzystania na dowolnym urządzeniu z wirtualnego systemu.

Zdaniem Wassona, wdrożenie w firmie czy innej organizacji takiego rozwiązania pozwoli na znaczne zredukowanie wydatków na IT (mniejsze będą zarówno koszty wdrożenia, jak i późniejszej eksploatacji). "W ciągu sześciu miesięcy koszt "postawienia" wirtualnego systemu będzie niższy niż koszt wdrożenia prawdziwego komputera" - zapowiada przedstawiciel firmy.

Citrix poinformował również o wyposażeniu w nowe funkcje usługi pracy grupowej GoToMeeting - pojawiła się w niej opcja łatwego udostępniania plików (oparta na rozwiązaniu ShareFile). Zmodernizowano także rozwiązania sprzętowe z serii CloudBridge, których zadaniem jest umożliwienie firmom łatwej wymiany danych pomiędzy systemami opartymi na chmurze a lokalną infrastrukturą informatyczną.

Wszystkie nowości przedstawiono na konferencji Citrix Synergy w Barcelonie.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200