Citrix będzie wirtualizował

Citrix Systems ogłosił kupno firmy XenSource, producenta oprogramowania wirtualizacyjnego dla przedsiębiorstw. Transakcja o wartości ok. 500 mln USD pozwoli producentowi wejść na rynek wirtualizacji desktopów i serwerów, którym był zainteresowany już od pewnego czasu. Proces przejęcia ma być zamknięty w czwartym kwartale 2007.

XenSource jest dostawcą oprogramowania wirtualizacyjnego Xen, wykorzystującego technikę parawirtualizacji. Mechanizm wirtualizacji Xen, stworzony przez założycieli XenSource na uniwersytecie Cambridge, jest wciąż udoskonalany dzięki współpracy z takimi firmami jak Intel, AMD, IBM czy HP. Pierwsza komercyjna implementacja Xen została dołączona do SuSE Linux Enterprise Server 10 Novella. Pozwoliło to na uruchamianie w trybie wirtualnym wszystkich systemów operacyjnych, które zostały przystosowane do pracy z systemem Xen.

Parawirtualizacja to technika, w której zmieniona wersja systemu operacyjnego przekierowuje uprzywilejowane operacje do "cienkiej" warstwy wirtualnej, zamiast bezpośrednio do procesora. Jest to o wiele bardziej wydajna technika niż emulowanie procesora, jak ma to miejsce w przypadku rozwiązań wirtualizacyjnych oferowanych przez VMware i Microsoft. O jej wartości świadczy fakt, że obie te firmy bardzo aktywnie pracują nad wprowadzeniem parawirtualizacji do swojej oferty.

Microsoft jest z pewnością zainteresowany tą transakcją - jest aktywnym partnerem obu firm. Wraz z firmą XenSource pracuje nad projektem Viridian, który ma pozwolić na elastyczne funkcjonowanie systemów Windows w środowisku Xen. Citrix zaś jest jednym z głównych partnerów Microsoftu jako twórca oprogramowania umożliwiającego zdalny dostęp do aplikacji Windows (rozwiązanie Presetation Server) oraz pulpitu Windows (rozwiązanie Desktop Server).

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200