Citrix Xen Server 6.2 – otwarta wirtualizacja

Storage XenMotion – migracja storage na żywo

XenServer poradzi sobie także z migracją maszyn, które nie współdzielą ze sobą zasobów dyskowych. Mechanizm migracji w tym przypadku nosi nazwę Storage XenMotion. Obsługuje on wszystkie typy pamięci masowych możliwe w XenServerze oprócz Integrated StorageLink (iSL). Storage XenMotion możemy wykorzystać w przypadku przenoszenia maszyn z jednej puli zasobów do drugiej, pomiędzy zasobami dyskowymi jednej puli albo w sytuacji, gdy hosty jednej puli dysponują tylko lokalnymi systemami plików. W przypadku większych instalacji szczególnie istotna może okazać się możliwość przenoszenia maszyn na żywo pomiędzy pulami. Administratorów ucieszy także możliwość wykonywania prac konserwacyjnych na pamięci masowej bez konieczności wyłączania maszyn – na czas prac można zmigrować na żywo je do innych zasobów dyskowych.

Mechanizm Storage XenMotion najpierw wykonuje przeniesienie wirtualnych dysków maszyny za pomocą mechanizmu migawki (snapshot) lub kopii lustrzanej. Po wykonaniu migawki wszystkie operacje na dysku są synchronizowane do docelowej pamięci masowej. W tle następuje kopiowanie migawki dysku do docelowej lokalizacji. Dzieje się tak po kolei ze wszystkimi dyskami migrowanej wirtualnej maszyny. Jeśli maszyna wirtualna jest przenoszona do innej puli zasobów, tworzony jest w niej nowy obiekt wirtualnej maszyny oraz kopiowane są metadane maszyny. Dane konfiguracyjne są aktualizowane, tak aby prowadziły do odpowiednich zasobów dyskowych i sieciowych w nowej puli. W tym przypadku mapowanie konfiguracji sieciowej obywa się ręcznie. Po zakończeniu przemapowania możliwe jest już uruchomienie podstawowego procesu migracji XenMotion. Metadane maszyny wirtualnej w puli źródłowej są kasowane, a pozostałe po niej dyski, które zostały bezpiecznie skopiowane do nowej, lokalizacji zostają usunięte ze źródłowego repozytorium pamięci masowej.

Zobacz również:

  • AI ma duży apetyt na prąd. Google znalazł na to sposób

Wysoka dostępność

Uruchomienie mechanizmów wysokiej dostępności (High Availability) powoduje, że XenServer rozpoczyna stałe monitorowanie status hostów w puli. Jeśli mechanizm HA wykryje problemy z jednym z hostów, zostanie on automatycznie wyłączony, co umożliwi automatyczne lub ręczne uruchomienie wirtualnych maszyn do tej pory przez niego obsługiwanych na innym hoście z puli. Mechanizmy wysokiej dostępności XenServera nie działają niestety w sytuacji, gdy hosty puli dysponują jedynie lokalnymi dyskami a nie współdzieloną pamięcią masową. Możliwe jest jednak w dalszym ciągu zaznaczenie opcji automatycznego restartu wirtualnych maszyn na hoście po jego ponownym uruchomieniu. Mechanizm wysokiej dostępności pozwala także na zdefiniowanie sekwencji i kolejności uruchamiania maszyn po restarcie. Może mieć to istotne znaczenie w aplikacjach, które do poprawnego działania wymagają np. uruchomienia dodatkowego serwera usług na innej maszynie wirtualnej.

Monitoring

Wraz z XenServerem 6.2 zintegrowany został Performance and Monitoring Supplemental Pack. Narzędzie to dostarcza informacji i statystyk dotyczących takich parametrów jak: wykorzystanie CPU, pamięci, systemu dyskowego czy sieci. Statystyki są dostępne przez interfejs graficzny XenCenter lub poprzez API dla aplikacji zewnętrznych. Możliwy jest także ich eksport do plików CSV do dalszej obróbki i analizy w zewnętrznych narzędziach.

Podsumowanie

Wykorzystanie darmowego wirtualizatora XenServer pozwala nam wykorzystać szereg zaawansowanych funkcji zapewniających wysoką dostępność wirtualnego środowiska, za które w przypadku rozwiązań konkurencyjnych trzeba by zapłacić niemałe kwoty. Organizowanie zasobów w pule i operacje migracji na żywo pozwalają na bazie tego narzędzia budować skomplikowane i odporne na awarie konfiguracje.

W przypadku, gdy nasze środowisko bardzo się rozrośnie i będziemy potrzebować wsparcia producenta możemy skorzystać z dodatkowej oferty komercyjnej zapewniającej support producenta.

Prosta instalacja XenServera oraz konfiguracja systemu poprzez graficzne narzędzie XenCenter (szkoda, że tylko dla Windows) pozwala na zapoznanie się z technologią wirtualizacji administratorom i osobom odpowiedzialnym za IT, którzy do tej pory z niej nie korzystali albo byli przekonani o konieczności dużych inwestycji w oprogramowanie innych producentów.


TOP 200